Ombudsman Aparatında Avropa Şurasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatında Avropa Şurasının İnsan hüquqları və qanunun aliliyi direktoratlığının rəhbəri Kristof Puarelin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı qonaqları salamlayaraq Ombudsmanın mandatı, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsindəki fəaliyyət istiqamətləri və beynəlxalq təşkilatlarla sıx əməkdaşlıq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib.
Ombudsman Aparatında və regional mərkəzlərdə müraciət edən şəxslərin qəbulunun həyata keçirildiyi, müraciətlərin 24/7 rejimində fəaliyyət göstərən “916” Çağrı Mərkəzi, elektron qaydada və sosial şəbəkələr vasitəsilə qəbul olunduğu qonaqların diqqətinə çatdırılıb.
A.Səfixanlı Ermənistan tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının 20 faizinin işğal olunduğu 30 ilə yaxın müddət ərzində insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüquq normalarının kobud şəkildə pozulduğunu bildirib. O, Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdiyi nifrət siyasəti, Azərbaycana qarşı nifrət cinayətini davam etdirməsi barədə məlumat verib.
Aparat rəhbərinin müavini Rəşid Rumzadə qonaqlara Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində təşəbbüslərindən və həyata keçirdiyi geniş fəaliyyətdən bəhs edib. O, Müvəkkilin, Milli Preventiv Qrupun üzvlərinin şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən mütəmadi olaraq həyata keçirdiyi başçəkmələr, verilmiş tövsiyələr və onların icrasının monitorinqi, müraciətlərin araşdırılması ilə dərhal verilən reaksiyalar, vəkillərlə bu istiqamətdə əməkdaşlıqdan danışıb.
R.Rumzadə, həmçinin “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklər barədə ətraflı məlumat verib, insan hüquqlarının etibarlı müdafiəsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.

The meeting with the delegation of the Council of Europe was held in the Ombudsman Office
A meeting with the delegation of the Directorate General of Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe, led by Christophe Poirel, was held in the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.
At the meeting, while greeting the delegation members, the Chief of Staff of the Ombudsman Office, Aydin Safikhanli, gave them broad information on the Ombudsman’s mandate, directions of the activity in the field of the protection of human rights and freedoms, and close collaboration with international organizations.
It was spoken about the reception of applicants by the Ombudsman Office and its regional centers and the applications that are received through the round-clock "916" Call Center and online and social network accounts.
A. Safikhanli said that during the nearly 30-year occupation of 20 percent of the territories of Azerbaijan, human rights and the norms of international humanitarian law have been seriously violated by Armenia. He informed the guests that Armenia continues to pursue a hate policy towards Azerbaijanis and hate crimes against Azerbaijan.
The Deputy Chief of Staff, Rashid Rumzada, spoke in detail about the initiatives and activities carried out as part of the Ombudsman’s national preventive mechanism. He also talked about the unannounced preventive visits regularly conducted to the places of deprivation liberty where persons cannot leave at their own will, recommendations and monitoring of their status of implementation, as well as prompt reactions given with regard to the investigation of applications, along with the cooperation with the lawyers in this direction.
R. Rumzada also provided detailed information about the amendments made to the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and stressed their importance in terms of effective protection of human rights.
During the meeting, questions raised by the delegation members were answered in detail, and discussions were held.