Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin Azərbaycanın Ermənistana qarşı irəli sürdüyü beynəlxalq hüquqi iddialarına, o cümlədən Ermənistanın mina təhdidi ilə əlaqədar faktlara baxmaq qərarına Ombudsmanın reaksiyası
13-11-2024 2614 dəfə oxunub
Ermənistanın uzun illər ərzində Azərbaycana qarşı yürütdüyü işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bir milyondan çox azərbaycanlının beynəlxalq hüquqi sənədlərdə təsbit olunmuş fundamental hüquq və azadlıqları tapdalanmış, beynəlxalq hüququn və beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsipləri kobud şəkildə pozulmuş, müharibə cinayətləri törədilmişdir.
Azərbaycanlıların onilliklər boyunca davamlı olaraq pozulmuş hüquq və azadlıqlarının bərpası istiqamətində beynəlxalq səviyyədə atılan hüquqi addımlar ədalətin təmin olunması baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin Ermənistan tərəfinin etirazlarına baxmayaraq, Azərbaycanın bu ölkəyə qarşı hüquqi iddiasına, habelə Ermənistanın mina terroru ilə əlaqədar faktlara mahiyyəti üzrə baxmaq qərarını təqdirəlayiq hesab edirik.
Ermənistanın işğal müddətində və daha sonra ərazilərimizdə mina və mina tələlərinin yerləşdirilməsi ilə bağlı Azərbaycan tərəfinin haqlı iddialarının məhkəmənin yurisdiksiyasından çıxarmaq cəhdlərinin məhkəmə tərəfindən rədd edilməsini ədalətin bərpa olunması istiqamətində atılan mühüm addım kimi qiymətləndiririk.

The Ombudsman's Reaction to the ICJ Decision to Consider Azerbaijan's International Legal Claims Against Armenia, Including Facts Related to Armenia's Landmine Threat
13-11-2024 2618 dəfə oxunub
The long-standing policy of occupation and ethnic cleansing of Armenia against Azerbaijan have resulted in violation of the internationally legally stated fundamental rights and freedoms of over one million Azerbaijanis. The international law, including IHL norms and principles has been grossly breached, and war crimes have been committed.
Legal measures undertaken at the international level to restore consistently violated rights and freedoms of Azerbaijanis for decades are of utmost importance for ensuring justice.
We commend the decision by the Court to consider Azerbaijan’s legal claim against Armenia, as well as the facts relating to landmine terror for merits, despite the objections by Armenia.
We also consider the Court’s decision to dismiss Armenia’s efforts to remove Azerbaijan’s just claims relating to laying landmines and booby traps by Armenia in our formerly occupied territories during and after the occupation periods from the jurisdiction of the Court as a significant step to restore justice.