Ombudsman Çin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Çin Xalq Respublikasının Kommunist Partiyasının İntizam Təftişi üzrə Mərkəzi Komissiyası Katibinin müavini və Milli Nəzarət Komissiyasının sədr müavini Liu Xuexinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Müvəkkil Azərbaycan ilə Çin arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin müxtəlif sahələrdə yüksək səviyyədə inkişaf etdirildiyini, hər iki ölkə tərəfindən bir sıra mühüm əhəmiyyət kəsb edən birgə layihələrin həyata keçirildiyini bildirib.
Ombudsman mandatı, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində fəaliyyəti, eləcə də əldə olunmuş müsbət təcrübələr barədə qonağa geniş məlumat verib. Bu fəaliyyətin daha da təkmiləşdirilməsi istiqamətində beynəlxalq əməkdaşlığın da vacib rol oynadığını vurğulayan Müvəkkil müxtəlif beynəlxalq təsisatlar, eləcə də vitse-prezidenti olduğu Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyası çərçivəsində üzv təsisatlarla səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu söyləyib.
Ombudsman, həmçinin bir sıra xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutları ilə anlaşma memorandumlarının imzalandığını, bir sıra önəmli layihələrin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb, bu istiqamətdə Çin Xalq Respublikasının Kommunist Partiyasının İntizam Təftişi üzrə Mərkəzi Komissiyası ilə əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu deyib.
Müvəkkil yaxın günlərdə ölkəmizdə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) keçiriləcəyini qeyd edib, bu müddət ərzində Ombudsman təsisatı tərəfindən panel müzakirələrin təşkilinin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
Çin Xalq Respublikasının Kommunist Partiyasının İntizam Təftişi üzrə Mərkəzi Komissiyası Katibinin müavini və Milli Nəzarət Komissiyasının sədr müavini Liu Xuexin öz növbəsində səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirib. Cari il iki ölkənin dövlət başçılarının görüşünün keçirildiyini, ölkələr arasında strateji tərəfdaşlığın qurulması haqqında Birgə Bəyannamənin qəbul olunduğunu məmnunluqla xatırladıb. O, Azərbaycan və Çinin milli insan hüquqları təsisatları arasındakı münasibətlərin də genişləndirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

The Ombudsman held a meeting with the Chinese delegation
Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, held a meeting with a delegation headed by Liu Xuexin, the Deputy Secretary of the Central Commission for Discipline Inspection (CCDI) of the Communist Party of the People's Republic of China and the Deputy Chairman of the National Commission of Supervision.
At the meeting, the Ombudsman highlighted that the relations between Azerbaijan and China have reached an advanced stage across multiple sectors, and several significant joint projects are currently underway between the two countries.
The Ombudsman gave extensive information to the delegation about her mandate, activities to protect human rights and freedoms, as well as good practices. Emphasizing that international cooperation plays an important role in the further improvement of the activities, the Ombudsman said that there is effective cooperation with various international institutions, as well as members of the Asian Ombudsman Association, of which she is the vice president.
The Ombudsman also pointed out that MoUs have been signed with the ombuds institutions and NHRIs of a number of countries and that a number of important projects have been implemented. She also added  that she is interested in expanding relations with the CCDI of the Communist Party of China.
The Ombudsman noted that the 29th session of the Conference of the Parties to the UNFCCC (COP29) will be held in Azerbaijan in the forthcoming days and noted that the organization of panel discussions by the Ombudsman Institution is scheduled during this period.
Liu Xuexin, expressed his gratitude for the warm reception. He recalled with pleasure that the meeting of the heads of state of the two countries was held this year, and the Joint Declaration on the establishment of strategic partnership between the countries was adopted. He noted that he is interested in enhancing the collaboration between the NHRIs of Azerbaijan and China.