Ombudsman Aparatında türkiyəli professor İlber Ortaylı ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatında məşhur türkiyəli tarixçi, professor İlber Ortaylı ilə görüş keçirilib.
Görüş zamanı Ombudsman Səbinə Əliyeva qonağı salamlayaraq, görüşün keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib. Müvəkkil professor İlber Ortaylının tarix elminə verdiyi dəyərli töhfələri və beynəlxalq nüfuzunu yüksək qiymətləndirərək, əsərlərinin türk xalqları, o cümlədən azərbaycanlı oxucular tərəfindən sevildiyini bildirib, ona fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Ombudsman İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı əldə edilmiş Zəfər nəticəsində torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasından söz açıb. O, bu günlərdə Zəfər Gününün qeyd ediləcəyini bildirərək, həmin Qələbə ilə Azərbaycanın yeni tarix yazdığını, ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa edildiyini diqqətə çatdırıb.
Müvəkkil İkinci Qarabağ müharibəsi və postmüharibə dövründə həyata keçirilmiş faktaraşdırıcı missiyalardan danışıb, həmin missiyaların nəticələrinə əsaslanan, habelə Azərbaycan torpaqlarının otuzillik işğalı dövründə Ermənistan tərəfindən törədilmiş insan hüquqları pozuntularına, nifrət cinayətlərinə dair hesabatların hazırlandığını və beynəlxalq təşkilatlara, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutlarına göndərildiyi bildirib.
Professor İlbər Ortaylı öz növbəsində səmimi görüşə görə Ombudsman Səbinə Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. İki qardaş ölkə arasında mövcud olan tarixi əlaqələrdən bəhs edən professor Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsində qazandığı qələbənin mühüm önəm kəsb etdiyini bildirib.
Görüş zamanı İlber Ortaylı Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman)  təsisatının 20 illiyi (2002-2022)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif olunub.

A meeting with Professor from Turkiye, Ilber Ortayli was held in the Ombudsman Office
A meeting with renowed professor from Turkiye, Ilber Ortayli was held in the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan.
Greeting the participants at the meeting, Sabina Aliyeva, the Ombudsman, expressed her satisfaction with holding such an event. The Ombudsman, underscoring the valuable inputs to the historical science made by Professor Ilber Ortayli and his international reputation, noted that his scholarly works are highly appreciated by the Turkic Peoples, including the readers from Azerbaijan. She wished him success in his endeavors.
The Commissioner spoke about the liberation of our occupied territories as a result of victory gained during the Second Karabakh War. She said the Victory Day recently will be marked, adding that Azerbaijan has written a new history, which also resulted in the restoration of territorial integrity and sovereignty.
The Ombudsman provided information about fact-finding missions carried out during the Second Karabakh War and postwar period, adding that the mission reports, as well as reports about human rights violations committed by Armenia during the occupation period and those related to hate crimes, have been sent to international organizations, ombuds institutions, and NHRIs of other countries.
In his turn, Professor Ilber Ortayli thanked the Ombudsman for the warm reception. Going back to the history of the existing relations between two sister countries, the professor emphasized the importance of  Azerbaijan’s victory during the Second Karabakh War.
During the meeting, Ilber Ortayli was awarded a jubilee medal, created honoring the 20th anniversary of the Ombudsman Institution (2002–2022) by the Human Rights Commissioner, Sabina Aliyeva.