Ombudsman Aparatının rəhbəri ATƏT-in İnsan Ölçüsü Konfransının VIII plenar sessiyasında çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı ATƏT-in İnsan Ölçüsü Konfransının “Tolerantlıq və ayrı-seçkilik” mövzusunda VIII plenar sessiyasında iştirak edib.
Aparat rəhbəri sessiyada çıxışı zamanı respublikamızın çoxmillətli dövlət kimi “birlik və müxtəliflik” prinsipini dəstəklədiyini bildirib, ölkəmizin çoxəsrlik tarixinin heç bir mərhələsində etnik mənsubiyyət, din, dil və mədəniyyət zəmində dözümsüzlük və ayrı-seçkilik halının olmadığını söyləyib.
A.Səfixanlı indiki Ermənistan ərazilərindəki azərbaycanlıların ötən əsrdə dəfələrlə deportasiyaya və müxtəlif təqiblərə məruz qaldığını, onların maddi və qeyri-maddi mədəni irsinin tamamilə məhv edildiyini qeyd edib. O, 1991-ci ilədək 250 min azərbaycanlının indiki Ermənistan ərazilərində yerləşən öz doğma yurdlarından qovulduğunu deyib.
Ermənistanın törətdiyi beynəlxalq cinayətlərin əsas səbəblərindən birinin də məhz dövlət tərəfindən azərbaycanlılara qarşı etnik zəmində nifrətin formalaşması olduğu qeyd edilib. Eyni zamanda, Azərbaycan əhalisinin Ermənistandan zorla qovulmasının insan hüquqları sahəsində beynəlxalq konvensiya və müqavilələrə zidd olaraq bərabərlik prinsipinin pozulmasına səbəb olduğu bildirilib.
Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklər barədə məlumat verən A.Səfixanlı bərabərlik hüququnun təmini, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması və digər sahələrdə Müvəkkilin mandatının genişləndiyini qeyd edib. Qanunvericiliyə edilən bu dəyişikliklərin Ombudsmanın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsinə, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyinin artırılmasına yönəldiyi də diqqətə çatdırılıb.

The Chief of Ombudsman Office spoke at the OSCE Human Rights Dimension Conference VIII plenary session
08-10-2024 2729 dəfə oxunub
The Chief of Office of the Ombudsman of Azerbaijan, Mr. Aydın Safikhanli, took part in the OSCE Human Rights Dimension Conference (HRDC) VIII plenary session on tolerance and non-discrimination.
Chief of the Office, in his speech, said that Azerbaijan, as a multinational state, supports the principle of unity in diversity so far, adding that in the centuries of history of Azerbaijan, there was no single instance of intolerance or discrimination on the ethnic, religious, language, and cultural grounds.
A. Safikhanli also highlighted that Azerbaijanis, who had been living in the present territories of Armenia, had been subjected to numerous deportations and persecutions at different times of the past century, stating that their tangible and intangible cultural heritage has been totally destroyed. He emphasized that 250 000 Azerbaijanis had been forcibly displaced from their ancestral homes located in the current Armenia until 1991.
It was stated that one of the main reasons of international crimes committed by Armenia is the formation of ethnic hatred against Azerbaijanis by the state. The forced deportation of the Azerbaijani population from Armenia is led to the infringement of the principle of equality in violation of international human rights conventions and agreements.
Briefing the amendments made to the Constitutional Law on the Ombudsman, A. Safikhanli underlined that the Ombudsman’s mandate was expanded related to safeguarding the right to equality, prevention of discrimination, and other areas. Such an expansion of the mandate aims to improve the activities and increase the effectiveness of the work in the field of protection of human rights and freedoms.