Azərbaycan ilə Bəhreynin Ombudsman təsisatları arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumu çərçivəsində Bəhreyn Krallığının Müstəqil Ombudsmanı xanım Ghada Hameed Habib ilə görüşüb.
Görüş zamanı insan hüquq və azadlıqlarının səmərəli müdafiəsi istiqamətində birgə fəaliyyətin əhəmiyyətindən danışılıb, həmçinin tərəfləri maraqlandıran bir sıra məsələlər müzakirə edilib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) təsisatı ilə Bəhreyn Krallığının Müstəqil Ombudsman Təsisatı arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanma mərasimi keçirilib.
Memorandumun əsas məqsədi qurumlar arasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində mövcud əlaqələrin gücləndirilməsi, birgə təlim və tədqiqatların təşkili, informasiya mübadiləsinin və qarşılıqlı maraq doğuran istiqamətlər üzrə maarifləndirmə fəaliyyətinin həyata keçirilməsi, eləcə də digər istiqamətlərdə əməkdaşlıq etməkdən ibarətdir.
Müvəkkil Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) təsisatı ilə Bəhreyn Krallığının Müstəqil Ombudsman Təsisatı arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun hər iki ölkənin ombudsman təsisatları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da güclənməsinə, insan hüquq və azadlıqlarının daha effektiv müdafiəsinə şərait yaradacağını qeyd edib.

04-10-2024 2647 dəfə oxunub
The Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva held a meeting with the Independent Ombudsman of the Kingdom of Bahrain, Mrs. Ghada Hameed Habib, within the framework of the International Baku Forum of Ombudsmen.
During the meeting, the importance of joint action in protecting effectively human rights and freedoms, as well as a number of issues of interest to the parties, was discussed.
Then, the signing ceremony of the MoU was held between the Ombudsman Institution of Azerbaijan and the Independent Ombudsman Institution of the Kingdom of Bahrain.
The main purpose of the MoU is to strengthen the existing relations between the institutions in the field of protection of human rights and freedoms, to organize joint training and research, to exchange information and carry out public awareness in areas of mutual interest, as well as to cooperate in other areas.
The Ombudsman noted that the Memorandum signed between the ombuds institutions of Azerbaijan and Bahrain will facilitate further strengthening of cooperation and more effective protection of human rights and freedoms between the institutions of both countries.