Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumunun iştirakçılarının işğaldan azad olunmuş ərazilərə səfəri başlayıb
03-10-2024 2480 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü və Azərbaycan dövlətinin dəstəyi ilə keçirilmiş “İqlim dəyişikliyi və İnsan Hüquqları: Ombudsman və Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının rolu” mövzusunda Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumunun iştirakçılarının işğaldan azad olunmuş ərazilərə səfəri başlayıb.
Səfərdə Azərbaycan Ombudsmanı Səbinə Əliyeva, eləcə də Türkiyə, Macarıstan, Qırğızıstan, Filippin, Keniya, Şimali Makedoniya, Mərakeş və Moldovadan ombudsmanlar, milli insan hüquqları institutlarının rəhbərləri, informasiya komissarları və insan hüquqları sahəsində ekspertlər iştirak edirlər.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində törədilmiş çoxsaylı genosid, urbisid, ekosid, kultursid cinayətləri və digər faktlar barədə məlumatların dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə həyata keçirilən səfər çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə, o cümlədən Ağdamda yerində müşahidənin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, oktyabrın 2-də 30-a yaxın ölkədən 60-dan çox qonaq, o cümlədən ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının təmsilçiləri, informasiya komissarları, dövlət orqanlarının yüksək vəzifəli şəxsləri, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının, bir sıra beynəlxalq qurumların rəhbər və nümayəndələri, iqlim dəyişikliyi və insan hüquqları sahəsində ekspertlər – ümumilikdə 200-dən çox şəxsin iştirak etdiyi Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumu keçirilib.
Forumda qlobal iqlim dəyişikliklərinin yaratdığı problemləri və onların həlli yollarını insan hüquqları perspektivindən müzakirə edilib, bu sahədə mövcud müsbət təcrübələri paylaşılıb.
Yekunda Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumunun Bəyannaməsi səsləndirilib və qəbul olunub. Bəyannamə ekoloji problemlərin həlli istiqamətində ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının rolunun gücləndirilməsinə, həmçinin müvafiq sahədə məlumatlılığın artırılmasına öz töhfəsini verəcəkdir.

An observational visit of the participants of the International Baku Forum of Ombudsmen to the liberated territories has started
03-10-2024 2402 dəfə oxunub
The participants of the International Baku Forum conducted an observational visit to the liberated territories.
In addition to the Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, ombudspersons from Turkiye, Hungary, Kyrgyzstan, the Philippines, Kenya, North Macedonia, Morocco, and Moldova, as well as heads of NHRIs, information commissioners, and human rights experts, took part in this visit.
On-site observations, which are conducted to inform the participants about a number of crimes committed as a result of Armenia's military aggression against Azerbaijan, including genocide, urbicide, ecocide, culturecide, etc., are planned to be carried out in the liberated territories, including in Agdam.
The International Baku Forum of Ombudsmen held on October 2, was attended by 200 participants in total, including over 60 guests from around 30 countries, such as ombudspersons and NHRI representatives, information commissioners, high-ranking state officials, leaders and representatives of CSOs and various international organizations, and climate change and human rights experts.
The global climate change challenges and their solutions from a human rights perspective and successful relevant experiences were discussed in the forum.
At the end, the Declaration of the International Baku Forum of Ombudsmen was announced and unanimously adopted. The declaration aims to enhance the role of ombudsmen and NHRIs in addressing ecological issues, and increasing public awareness.