Ombudsman Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Avropa Şəbəkəsinin baş katibi ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumu çərçivəsində Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Avropa Şəbəkəsinin (ENNHRI) baş katibi Debbi Kohner ilə görüşüb.
Görüş zamanı Ombudsman regional və beynəlxalq təşkilatlarla, o cümlədən ENNHRI ilə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb.
İnsan hüquq və azadlıqlarının səmərəli müdafiəsi istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verən Müvəkkil “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklərə əsasən bərabərlik hüququnun təmini, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması və bir sıra digər istiqamətlərdə mandatının genişləndirildiyini bildirib.
Görüşdə qlobal iqlim dəyişikliyinin yol açdığı problemlərin insan hüquqlarının təmin edilməsinə təsiri və bu problemlərin həlli yollarının müzakirəsi və əldə olunan müsbət təcrübələrin mübadiləsi baxımından Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumunun vacibliyi vurğulanıb, bu cür təşəbbüslərin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.

The Ombudsman of Azerbaijan had a meeting with the ENNHRI Secretary General
Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, met with Debbi Kohner, the Secretary General of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI), within the framework of the International Baku Forum of Ombudsmen.
During the meeting, the Ombudsman spoke about the effective cooperation with regional and international organizations, including ENNHRI.
Providing information about the measures implemented in our country for the effective protection of human rights and freedoms, the Ombudsman, stated that, based on the amendments made to the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, the mandate has been expanded regarding ensuring the right to equality, preventing discrimination, and several other directions.
The importance of the International Baku Forum of Ombudsmen was emphasized in terms of discussing the impact of global climate change on the realization of human rights, exploring solutions to these problems, and exchanging successful experiences. The significance of continuing such initiatives was also noted.
Debbi Kohner, the Secretary General of ENNHRI, thanked her for the cordial meeting. Several issues of mutual interest were also discussed during the meeting.