Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumu öz işinə başlayıb
“İqlim dəyişikliyi və İnsan Hüquqları: Ombudsman və Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının rolu” mövzusunda Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumu öz işinə başlayıb.
Tədbirdə 30-a yaxın ölkədən ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının təmsilçiləri, informasiya komissarları, dövlət orqanlarının yüksək vəzifəli şəxsləri, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının, bir sıra beynəlxalq qurumların rəhbər və nümayəndələri, iqlim dəyişikliyi və insan hüquqları sahəsində ekspertlər iştirak edirlər.
Forumun keçirilməsində məqsəd qlobal iqlim dəyişikliklərinin yaratdığı problemləri və onların həlli yollarını insan hüquqları perspektivindən müzakirə etmək, bu sahədə mövcud müsbət təcrübələri paylaşmaqdan ibarətdir.
Tədbirdə Ombudsman və BMT-nin İnkişaf Proqramı tərəfindən tələbələr üçün elan edilmiş “İqlim dəyişikliyi və insan hüquqları” mövzusunda araşdırma-yazı müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırma mərasimi keçiriləcək.
Forumda “İqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə dair təşəbbüslərdə milli insan hüquqları təsisatları və ombudsman institutlarına dəstək strategiyaları”, “İqlim dəyişikliyi və onun təsirləri haqqında məlumata ictimai əlçatanlıq”, “İqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə çoxtərəfli əməkdaşlıq”, “İqlim dəyişikliyinin müharibənin partlayıcı qalıqları və minalarla çirklənmə ilə əlaqəsi” və “İqlim dəyişikliyi kontekstində biznes hesabatlılığının təşviqi” mövzularında panel sessiyaları təşkil olunacaq.

02-10-2024 2518 dəfə oxunub
The International Baku Forum on "Climate Change and Human Rights: The Role of Ombudsmen and National Human Rights Institutions" has commenced its work.
The event brings together ombudsmen and representatives of national human rights institutions from about 30 countries, high-ranking officials from government agencies, representatives of civil society organizations, heads and representatives of several international organizations, and climate change and human rights experts.
The aim of the forum is to discuss the challenges posed by global climate change and explore solutions from a human rights perspective, as well as to share positive experiences in this area.
The event will feature an award ceremony for the winners of the research-essay competition on "Climate Change and Human Rights," announced for students by the Ombudsman and the United Nations Development Programme (UNDP).
The forum will host panel sessions on the following topics: "Support strategies for NHRIs and ombudsman offices in climate change initiatives," "Public access to information on climate change and its effects," "Cooperation Perspectives and collaborative development," "Climate change and its intersection with Landmines and Explosive remnants of war (ERW)," and " Fostering business accountability in the context of climate change."