Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumunun iştirakçıları Fəxri xiyabanı və Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər
02-10-2024 2164 dəfə oxunub
Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumunun iştirakçıları  Fəxri xiyabanı və Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü və Azərbaycan  dövlətinin dstəyilə keçirilən “İqlim dəyişikliyi və İnsan Hüquqları: Ombudsman və Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının rolu” mövzusunda Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumunun iştirakçıları Fəxri xiyabanı və Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın Ümummilli Lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoyub, tər güllər düzüblər.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi ehtiramla anılıb, məzarı üzərinə tər çiçəklər qoyulub.
Forum iştirakçıları, həmçinin Şəhidlər xiyabanını ziyarət edərək, ölkəmizin azadlığı və suverenliyi uğrunda mübarizədə canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini hörmətlə anıb, məzarları üzərinə güllər düzüblər.
Qonaqlara Şəhidlər xiyabanının tarixi barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edək ki, qlobal iqlim dəyişikliklərinin yaratdığı problemləri və onların həlli yollarını insan hüquqları perspektivindən müzakirə etmək, bu sahədə mövcud müsbət təcrübələri paylaşmaq məqsədilə keçirilən Forumda 30-a yaxın ölkədən ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının təmsilçiləri, informasiya komissarları, dövlət orqanlarının yüksək vəzifəli şəxsləri, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının, bir sıra beynəlxalq qurumların rəhbər və nümayəndələri, iqlim dəyişikliyi və insan hüquqları sahəsində ekspertlər iştirak edəcəklər.

The participants of the International Baku Forum of Ombudsmen visited the Alley of Honor and the Alley of Martyr
02-10-2024 2093 dəfə oxunub
The participants of the International Baku Forum of Ombudsmen on "Climate Change and Human Rights: The Role of Ombudsmen and NHRIs," organized by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, visited the Alley of Honor and the Alley of Martyrs.
The participants first visited the Alley of Honor to honour the memory of the National Leader of our people, Heydar Aliyev, the architect and founder of modern independent Azerbaijan. They placed a wreath and fresh flowers at his grave.
The memory of the prominent ophthalmologist and academic, Zarifa Aliyeva, was also honored with respect, and fresh flowers were placed on her grave.
The participants also visited the Alley of Martyrs to commemorate the memory of our heroic sons who died fighting for our freedom and sovereignty, placing flowers on their graves. The event participants were provided with information about the history of the Alley of Martyrs.
It should be noted that the Forum, organized to discuss the problems caused by global climate change and their solutions from a human rights perspective and to share positive experiences in this field, will be attended by ombudsmen and representatives of national human rights institutions from over 30 countries, high-ranking officials of state bodies, civil society institutions, heads and representatives of several international organizations, as well as climate change and human rights experts.