Ombudsman ABŞ-ın ölkəmizdəki səfirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Amerika Birləşmiş Ştatlarının (ABŞ) Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mark Libbini qəbul edib.
Görüş zamanı Ombudsman insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində son dövrdə həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə qonağa ətraflı məlumat verib.
Müvəkkil insan hüquqları sahəsində müsbət təcrübələrin öyrənilməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdıraraq bu istiqamətdə xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutları, habelə beynəlxalq təşkilatlarla mövcud səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb.
“Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklərdən bəhs edən Ombudsman bərabərlik hüququnun təmin olunması, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması və digər sahələrdə mandatının genişləndiyini qeyd edib.
Görüş zamanı saxlanılan şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrə Milli Preventiv Mexanizm çərçivəsində həyata keçirilən başçəkmələr, Ombudsmana müraciət üsulları barədə məlumat verilib, eləcə də məhkumların və onların ailə üzvlərinin müraciətləri əsasında Ombudsmanın ölkə Prezidentinə əfv təklifləri ilə müraciət etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Müvəkkil torpaqlarımızın otuz ilə yaxın işğalı zamanı Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüquq normalarının kobud şəkildə pozulduğunu, ətraf mühitə ziyan vurulduğunu, ekosid cinayətlərinin törədildiyini bildirib. O, işğal dövründə Azərbaycan torpaqlarında basdırılmış minaların keçmiş məcburi köçkünlərin azad edilmiş ərazilərə təhlükəsiz qayıdışına, aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə ciddi maneə yaratdığını bildirib.
Birinci Qarabağ müharibəsində 4 minə yaxın vətəndaşımızın itkin düşdüyünü qeyd edən Səbinə Əliyeva ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində bir sıra vətəndaşımızın şəxsiyyətinin müəyyənləşdirilərək dəfn edildiyini, lakin digər itkin düşmüş şəxslərin taleyi barədə hələ də məlumat əldə olunmadığını diqqətə çatdırıb.
Eyni zamanda, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə Ombudsmanın təşəbbüsü ilə faktaraşdırıcı missiyaların həyata keçirildiyi qeyd olunub, hesabatların, bəyanatların və müraciətlərin hazırlanaraq beynəlxalq təşkilatlara, xarici ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları təsisatlarına təqdim olunduğu söylənilib.

The Ombudsman received US Ambassador to Azerbaijan
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, received US Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador to AzerbaijanMark Libby.
At the meeting, the Ombudsman gave comprehensive information about the latest efforts to protect human rights and freedoms.
Underscoring the sharing of good human rights experiences, the Ombudsman spoke about her effective cooperation with foreign ombudspersons and NHRIs, as well as international organizations.
The Ombudsman noted the latest amendments to the Constitutional Law on Ombudsman of Azerbaijan, adding that her mandate was expanded to function for promoting equality and non-discrimination and other fields.
The Ambassador was informed about NPM monitoring visits to places, where persons cannot leave at will and the appeal procedures to the Ombudsman. It was said that the country’s President was submitted with recommendations by the Ombudsman regarding pardoning based on the appeals by the convicts and/or their family members.
S. Aliyeva spoke about Armenia’s serious violations of international law norms during the three-decade occupation of our territories, including damaging biodiversity and ecocide crimes. She added the landmine problem existing in the liberated territories, which prevents former displaced people to safely return to their homes and hinders the large-scare construction and restoration works.
Recalling the existence of about 4000 thousand missing citizens of Azerbaijan during the First Karabakh War, S. Aliyeva said although a number of our citizens’ personalities were identified and buried as a result of measures undertaken by our country, the fate of other our missing persons remained unknown so far.
Additionally, it was noted that the Ombudsman initiated fact-finding missions in our liberated territories. Reports, statements, and appeals were prepared and submitted to international organizations, foreign ombudspersons, and NHRIs.
During the meeting, several other issues of mutual interest were also discussed, and questions of interest to the guest were answered.