Ermənistan seqmentində olan bəzi saytlarda yayımlanmış əsassız iddialara cavab
Məlumat verildiyi kimi, Ombudsman Laçın sərhəd-buraxılış məntəqəsində saxlanılan və 10 gün müddətinə inzibati qaydada həbs olunan Alen Sarqsyan, Vahe Hovsepyan və Levon Qriqoryanı konfidensial qəbul edərkən həmin şəxslərin beynəlxalq və milli qanunvericiliyə əsasən hüquqlarının təmini vəziyyətini öyrənib və müraciətlərini dinləyib. Eyni zamanda, onların saxlanıldığı kameraya və gəzinti yerinə baxış keçirilib, saxlanma şəraitinin standartlara uyğun olduğu müəyyən edilib.
Qəbul edilmiş şəxslər saxlanma şəraitindən, onlarla rəftardan, qidalanmadan, habelə tibbi-psixoloji yardımdan razılıqlarını bildiriblər. Başçəkmənin gedişində həmin şəxslərin ailə üzvləri ilə telefon danışığı da təmin edilib. Bütün bunlar Azərbaycan dövlətinin həyata keçirdiyi humanist siyasətin bariz nümunəsidir.
Ermənistan seqmentində olan saytlar həyata keçirilmiş başçəkmə zamanı qəbul edilmiş  A.Sarqsyanın qolunda olan və onun özünün də bildirdiyi kimi, bu ilin fevral ayında atası ilə şəxsi ailə təsərrüfatında işlədiyi zaman aldığı xəsarəti əsas götürərək Azərbaycanın göstərdiyi humanist siyasətə qarşı istifadə edirlər.
Onun qolunda olan həmin izin uzun müddət əvvələ təsadüf etməsi fotodan daha aydın görünür.
Bu baxımdan saxlanılan şəxslərlə bağlı məlumatların aydın şəkildə paylaşılması fəaliyyətin şəffaflığını bir daha təsdiq edir.
Təəssüflər olsun ki, Ermənistan hər zaman olduğu kimi, yenə də məqsədli şəkildə Azərbaycanofobiya siyasətini davam etdirir, yalan məlumatları tirajlayaraq dözümsüzlük mühiti yaratmaqda davam edir.
Regionda sülhün bərqərar olunması naminə Ermənistan tərəfi azərbaycanlılara qarşı nifrətin təşviqinə yol açan siyasətindən əl çəkməli, aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlar isə insan hüquqlarının təməl prinsiplərinə zidd olan bu siyasətin qarşısının alınması istiqamətində zəruri tədbirləri görməlidirlər.

A response to unfounded claims published on some websites in the Armenian segment
As reported, while confidentially receiving Alen Sargsyan, Vahe Hovsepyan, and Levon Grigoryan, who were detained at the Lachin border crossing point and administratively arrested for 10 days, the Ombudsman learned about the situation of ensuring the rights of those persons according to international acts and national legislation and listened to their requests. In addition, the cell where they were held and the walking area were inspected, and it was found that the detention conditions were in accordance with the standards.
The received persons expressed their satisfaction with the detention conditions, treatment of them, nutrition, as well as medical-psychological assistance. In the course of the visit, the detainees were provided with phone conversations with their family members. All this is a clear example of the humanitarian policy implemented by the Azerbaijani state.
The websites in the Armenian segment try to use the injury on the arm of A. Sargsyan, who was received during the visit, against the humanistic policy of Azerbaijan, although he stated that the injury happened to him while working in their private family farm with his father this year in February.
The fact that the mark on his arm happened a long time ago is more clearly visible in the photo.
In this regard, sharing information about the detainees in a clear manner reaffirms the transparency of the activity.
Unfortunately, as always, Armenia continues its deliberate policy of Azerbaijanophobia, disseminating false information to create a hostile environment.
In order to achieve peace in the region, the Armenian side should refrain from promoting hatred towards Azerbaijanis, and international organizations, on the other hand, should take necessary actions to prevent this policy that is against the fundamental principles of human rights.