Ombudsman Səbinə Əliyeva “Hüquq və iqlim” adlı beynəlxalq konfransda iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Bakıda Azərbaycan Hakimlər İttifaqı və Ali Məhkəmənin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Hüquq və iqlim” (Law and climate) adlı beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Tədbirin açılış sessiyasında çıxış edən Ombudsman ekoloji problemlərin yaranma səbəblərinin və həll edilməsi yollarının araşdırılmasının zəruri olduğunu, istər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən, istərsə də dünya ölkələri səviyyəsində bu sahədə ciddi tədbirlərin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Müvəkkil ətraf mühitin qorunması, ekoloji dayanıqlığın təmin olunması və digər bəşəri əhəmiyyətli hədəfləri müəyyən edən Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin icrasının təmini, ətraf mühitin mühafizəsi və sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun təmin edilməsi, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi və beynəlxalq normaların ölkə səviyyəsində implementasiyası istiqamətində Ombudsman təsisatı tərəfindən müvafiq işlərin aparıldığını, bu sahədə geniş maarifləndirmə fəaliyyətinin həyata keçirildiyini bildirib.
Ombudsman ətraf mühitə mənfi təsir göstərən mühüm problemlərdən birinin də dünyada baş verən müharibələrin olduğunu qeyd edib, həm Birinci, həm də İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı və postmüharibə dövründə Ermənistan tərəfindən ölkəmizin təbii sərvətlərinin talanması, qanunsuz istismarı, habelə flora və faunasının, biomüxtəlifliyinin məhv edilməsi, yürüdülən mina terroru siyasəti və onun fəsadlarının dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində Ombudsman Aparatı tərəfindən geniş fəaliyyətin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
S.Əliyeva iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə dünyanın vacib təşəbbüslərindən biri olan BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini, cari ildə Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi COP29 çərçivəsində bir sıra mühüm tədbirlərin təşkil olunduğunu, eləcə də cari ilin 2 oktyabr tarixində Ombudsmanın təşkilatçılığı ilə “İqlim dəyişikliyi və İnsan Hüquqları: Ombudsman və Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının rolu” mövzusunda beynəlxalq forumun keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.

Ombudsman Sabina Aliyeva participated in the international conference titled “Law and Climate”
The Human Rights Commissioner, Sabina Aliyeva, participated in the international conference “Law and Climate” in Baku, organized jointly by the Azerbaijan Judges Union and Supreme Court.
While making a speech in the opening ceremony, the Ombudsman noted the importance of investigation into the causes of ecological problems to find solutions, adding that both international organizations and states take serious actions in this field.
The Ombudsman said that her Office takes initiatives, including public awareness activities in this field, to implement the Sustainable Development Goals addressing ecological sustainability and other targets of global importance, preserve the environment and ensure the right to live in a healthy environment, advance the legislation, and implement international norms into the national practice.
The Commissioner added that one of the main problems critically affecting the environment is armed conflict. She emphasized that the Ombudsman Institution took comprehensive measures to convey to the international community the facts of plunder of Azerbaijan’s natural resources, illegal exploitation, including destruction of biodiversity by Armenia during the First and Second Karabakh Wars and the aftermath, and mine terror policy and its consequences.
Aliyeva noted that within the UN Climate Change Conference (COP 29) that will be hosted by Azerbaijan this year, as one of the significant global initiatives in the field of fighting against climate change, the Ombudsman undertook a number of measures and plans to organize an international forum titled “Climate Change and Human Rights: Role of Ombudsmen and NHRIs” to be held on October 2, 2024.