Ombudsman Milli Məclisə növbədənkənar seçkilərdə səsvermə prosesində iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva 23 saylı Nəsimi-Səbail seçki dairəsinin 13 saylı seçki məntəqəsində səsvermə prosesində iştirak edib.
Səsvermədən sonra Ombudsman jurnalistlərə müsahibə verib. S.Əliyeva Milli Məclisə növbədənkənar seçkilər ərəfəsində Ombudsman Aparatı tərəfindən həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumat verib. Müvəkkil təsisatın və Mərkəzi Seçki Komissiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda, Gəncədə, Şəkidə, Masallıda, Qubada və Naxçıvanda “Vətəndaşların seçki hüququnun təmini” mövzusunda silsilə maarifləndirmə tədbirlərinin təşkil olunduğunu, eyni zamanda, işğaldan azad olunmuş ərazilər də daxil olmaqla, seçkiyə hazırlıq vəziyyətinin monitorinqinin həyata keçirildiyini bildirib.
Bütün ölkə üzrə, o cümlədən işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda yaradılmış seçki məntəqələrində müşahidələrin aparıldığını bildirən Müvəkkil respublikamızın bütün məntəqələrində seçki prosesinin təşkili, seçicilərin səsvermədə sərbəst iştirakı ilə bağlı zəruri addımların atıldığını qeyd edib, əlilliyi olan şəxslərin fərdi qaydada öz iradələrini müstəqil şəkildə ifadə edə bilmələri məqsədilə bir sıra məntəqələrdə pandusların quraşdırıldığını, gözdən əlilliyi olan seçicilər üçün mövcud seçki məntəqələrinə Brayl əlifbası ilə çap olunan bülletenlərin verildiyini qeyd edib.
Həmçinin S.Əliyeva ötən illərdəki müsbət təcrübə nəzərə alınaraq, Müvəkkil, Ombudsman Aparatının və regional mərkəzlərin, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ombudsman Aparatının əməkdaşlarının parlamentə növbədənkənar seçkilərdə müşahidəçi qismində seçki məntəqələrində, o cümlədən hərbi hissələrdə, penitensiar müəssisələrdə təşkil olunan məntəqələrdə və digər qapalı müəssisələrdə müstəqil olaraq, özlərinin təşəbbüsü ilə müşahidə apardıqlarını diqqətə çatdırıb.

The Ombudsman Participated in the Voting Process During the Early Parliamentary Elections
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the voting process at Polling Station No. 13 of the 23rd Nasimi-Sabail Electoral District.
After voting, the Ombudsman gave an interview to journalists. Sabina Aliyeva provided information about the activities carried out by the Ombudsman Office in the lead-up to the early parliamentary elections. She noted that, in collaboration with the Central Election Commission, her Office organized a series of awareness-raising events on "Ensuring Citizens' Electoral Rights" in Baku, Ganja, Sheki, Masalli, Quba, and Nakhchivan. She also mentioned that monitoring of the election preparation status was conducted, including in the liberated territories.
The Ombudsman reported that observations were conducted at polling stations across the entire country, including those in the liberated territories. She noted that necessary steps were taken to ensure the organization of the election process and the free participation of voters at all polling stations. To enable voters with disabilities to express their will independently, ramps were installed at several polling stations, and ballots printed in Braille were provided for visually impaired voters at the polling stations.
S. Aliyeva also mentioned that, based on positive experiences from previous years, the Ombudsman, staff members of the Office, and regional centers, including the Ombudsman Office of the Nakhchivan Autonomous Republic, conducted independent observations as election monitors carried out on their own initiative. This included polling stations established in military units, penitentiary institutions, and other closed facilities.