Ombudsman Səbinə Əliyeva Almaniyanın ölkəmizdəki səfirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Almaniya Federativ Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ralf Horlemannı qəbul edib.
Görüş zamanı Ombudsman qonağa insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə geniş məlumat verib.
İnsan hüquqları sahəsində müsbət təcrübələrin öyrənilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan S.Əliyeva bununla bağlı xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutları, həmçinin bu təsisatları birləşdirən regional və beynəlxalq assosiasiyalar ilə qurulan səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb. Bildirilib ki, müasir çağırışlar fonunda insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyət göstərən təsisatlar arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin güclənməsi hüquq mədəniyyətinin inkişafı ilə yanaşı, dünyada sülhün təmin olunmasında da mühüm rol oynayır.
Eyni zamanda, Ombudsman “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklərdən danışıb, əlilliyi olan şəxslərin və uşaq hüquqlarının müdafiəsi, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması və digər sahələrdə mandatının genişləndiyini qeyd edib.
Görüş zamanı Müvəkkilin Milli Preventiv Mexanizm mandatı çərçivəsində saxlanılan şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrə həyata keçirilən başçəkmələr, Ombudsmana müraciət üsulları, eləcə də Ombudsmanın məhkumların və onların ailə üzvlərinin müraciətləri əsasında ölkə Prezidentinə əfv təklifləri ilə müraciət etdiyi diqqətə çatdırılıb.
S.Əliyeva ölkəmizin cari il BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-a ev sahibliyi edəcəyini, tədbirin yüksək səviyyədə təşkili istiqamətində hazırlıq işlərinin həyata keçirildiyini bildirib.

Ombudsman Sabina Aliyeva received the Ambassador of Germany in Azerbaijan
The Human Rights Commissioner, Sabina Aliyeva, received the Extraordinary and plenipotentiary ambassador of the Federative Republic of Germany in Azerbaijan, Ralf Horlemann.
At the meeting, the Ombudsman extensively informed the guest about her activities in the field of protecting and promoting human rights and freedoms.
Underscoring the importance of learning from good experiences in the field of human rights, the Ombudsman spoke about the effective international cooperation built with NHRIs and ombuds institutions, regional and international associations in the field of human rights. It was said that in the light of modern challenges, enhancing collaboration among institutions protecting human rights leads to the development of legal culture and building global peace.
Moreover, the diplomat was informed about the last changes made to the Constitutional Law on Ombudsman of Azerbaijan, which expanded the Ombudsman’s mandate in the fields of protection of the rights of children, persons with disabilities, non-discrimination, and ensuring equality.
The Ambassador was provided with the information about the national preventive mechanism of the Ombudsman, including monitoring visits to places where individuals cannot leave at their own will, the application procedures, as well as the motions by the Ombudsman to the country President given based on the appeals of the prisoners in person and their families for pardoning.
S. Aliyeva also said that our country will host the 29th session of the UNFCCC Climate Change Conference (COP29), and the preparations are underway to organize this international event at the high level.