“Vətəndaşların seçki hüququnun təmini” mövzusunda növbəti dəyirmi masa Naxçıvanda keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının və Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) birgə təşkilatçılığı ilə Milli Məclisə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar “Vətəndaşların seçki hüququnun təmini” mövzusunda hüquqi maarifləndirici tədbirlər davam etdirilir. Bu istiqamətdə növbəti dəyirmi masa Naxçıvanda təşkil edilib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Ombudsman Səbinə Əliyeva 2024-cü il 1 sentyabr tarixdə Milli Məclisə növbədənkənar seçkiləri ilə bağlı təşkil edilmiş maarifləndirmə tədbirlərindən danışıb, MSK ilə birgə paytaxtda və regionlarda birgə maarifləndirmə tədbirlərinin təşkil olunduğunu qeyd edib.
Müvəkkil ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 2011-ci il 27 dekabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı”, Fəaliyyət Proqramının 3.10-cu bəndinin tələbləri barədə məlumat verib, respublikamızda vətəndaşların aktiv və passiv seçki hüquqlarının daha səmərəli təmini istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin, müşahidəçilik institutunun əhəmiyyətini qeyd edib.
S.Əliyeva ötən illərdəki müsbət təcrübəyə uyğun olaraq, Müvəkkilin və təsisatın əməkdaşlarının özlərinin təşəbbüsü ilə növbədənkənar parlament seçkilərində müşahidə aparacaqlarını bildirib.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Nizami Nadirxanlı Milli Məclisə növbədənkənar seçkilər ərəfəsində keçirilən maarifləndirmə tədbirlərinin vacibliyini vurğulayıb, MSK və Ombudsman Aparatı tərəfindən birgə təşkil olunan tədbirlərin əhəmiyyətindən danışıb, habelə görülmüş işlər, eləcə də təşkil edilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər barədə də geniş məlumat verib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Günay Rzayeva təsisat tərəfindən muxtar respublikada vətəndaşların seçki hüququnun müdafiəsi və təmini ilə bağlı vəziyyətin öyrənilməsi istiqamətində görülən işlər, eləcə də müvafiq dövlət qurumları ilə birgə təşkil olunan maarifləndirmə tədbirləri barədə məlumat verib.
Tədbirdə məruzələr dinlənilib, seçicilərin öz konstitusion hüquqlarını sərbəst şəkildə həyata keçirməsi üçün yaradılan imkanlardan danışılıb.
Yekunda mövzu üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, Ombudsman Aparatı ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbədənkənar parlament seçkiləri ilə əlaqədar ilk birgə maarifləndirmə tədbiri Ombudsman Səbinə Əliyevanın, Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahovun və dairə seçki komissiyalarının nümayəndələrinin iştirakı ilə Bakıda keçirilib, daha sonra isə bu qəbildən olan tədbirlər birgə əməkdaşlıqda regionlarda davam etdirilib.

The next round table related to the electoral rights was hosted in Nakhchivan
A round table pertinent to the electoral rights of citizens' in early parliamentary elections was organized at this time in Nakhchivan jointly by the Ombudsman Office of Azerbaijan and the Central Election Commission (CEC).
During her opening speech, the Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, gave information about the awareness-raising events being done for the elections to the Parliament to be held on September 1, 2024, adding that these events were organized jointly by the CEC and the Ombudsman Office.
The Ombudsman, outlined the requirements set forth in paragraph 3.10 of the "National Action Program in the field of increasing the efficiency of the protection of human rights and freedoms in the Republic of Azerbaijan," approved by the Presidential Decree dated December 27, 2011. She spoke about measures that were implemented to ensure more effective active and passive rights to vote by citizens, and the importance of the observation institute, too.
S. Aliyeva noted that dated back to their previous extensive experiences, the Ombudsman and the staff would, on their own initiative, observe the parliamentary elections.
Nizami Nadirkhanli, a member of the Commission, emphasized the importance of the awareness-raising events conducted in the run-up to the snap elections to the Parliament, spoke about the importance of the events organized jointly by the CEC and the Ombudsman Office, and also gave extensive information about the planned events.
Gunay Rzayeva, the Ombudsman of Nakhchivan Autonomous Republic, said that the Ombudsman institution of the Autonomous Republic has summarized the general situation related to the protection and ensuring citizens' voting rights in the autonomous republic and that joint awareness-raising events were organized with relevant state institutions in this regard.
At the event, presentations were made and the conditions created for voters to freely exercise their constitutional rights were discussed.
In the end, it was held an exchange of views on the topic, and participants’ questions were answered.
It should be noted that the first relevant kick-off discussion was organized in Baku, with the participation of CEC Chairman Mazahir Panakhov, Ombudsman Sabina Aliyeva, and the representatives of the district election commissions, later, such events were continued jointly in the regions.