“Vətəndaşların seçki hüququnun təmini” mövzusunda növbəti dəyirmi masa təşkil olunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının və Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) birgə təşkilatçılığı ilə Milli Məclisə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar “Vətəndaşların seçki hüququnun təmini” mövzusunda növbəti dəyirmi masa Şəkidə təşkil edilib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Şaitdin Əliyev parlamentə növbədənkənar seçkilər ərəfəsində maarifləndirmə tədbirlərinə xüsusi diqqət ayrıldığını bildirib, MSK ilə Ombudsman Aparatı tərəfindən təşkil olunan tədbirlərin ictimaiyyətin, bütün seçki subyektlərinin maarifləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Ş.Əliyev, həmçinin Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən görülən işlər, eləcə də keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər barədə də ətraflı məlumat verib, bu cür maarifləndirmə tədbirlərinin davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı çıxışı zamanı seçkiyə hazırlıq məqsədilə həyata keçirilən maarifləndirmə tədbirlərindən bəhs edib, Ombudsman Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü və MSK-nın dəstəyi ilə paytaxtda və regionlarda birgə maarifləndirmə tədbirlərinin keçirildiyini, bu istiqamətdə artıq Bakıda və Gəncədə təşkil edildiyini, bu gün isə növbəti tədbirin Şəkidə keçirildiyini bildirib.
Ölkəmizdə vətəndaşların aktiv və passiv seçki hüquqlarının daha səmərəli təmini istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini qeyd edən Aparat rəhbəri, həmçinin müşahidəçilik institutunun əhəmiyyətindən, Müvəkkilin və təsisatın bu prosesdəki rolundan danışıb.
Daha sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının Katibliyinin Hüquq şöbəsinin baş məsləhətçisi Samir Tağıyev məruzə ilə çıxış edərək ölkəmizdə seçkilərin yüksək səviyyədə təşkil olunması üzrə həyata keçirilən tədbirlərdən, seçicilərin öz konstitusion hüquqlarını sərbəst şəkildə həyata keçirməsi üçün yaradılan imkanlardan bəhs edib.
Müzakirələr zamanı mövzu üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, Ombudsman Aparatı ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbədənkənar parlament seçkiləri ilə əlaqədar ilk birgə maarifləndirmə tədbiri Ombudsman Səbinə Əliyevanın, Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahovun və dairə seçki komissiyalarının nümayəndələrinin iştirakı ilə Bakıda keçirilib.

The next round table on “Ensuring the rights of citizens to vote” was organized
A round table on the topic of 'Ensuring the electoral rights of citizens' related to the early parliamentary elections was organized in Sheki by the joint efforts of the Ombudsman Office of Azerbaijan and the Central Election Commission (CEC).
CEC member Shaitdin Aliyev, in his opening speech, highlighted that awareness-raising activities in the run-up to the early parliamentary elections are given special attention. He noted that these joint events are significant for building awareness among the public and all voters.
Shaitdin Aliyev also provided detailed information about the work carried out by the CEC, as well as the planned events, emphasizing ongoing relevant awareness-raising.
In his speech, the head of the Ombudsman Office, Aydın Safikhanlı, discussed the awareness-raising campaigns that were carried out before the elections. He mentioned that joint awareness-raising events are being held in Baku and the regions at the initiative of Ombudsman Sabina Əliyeva and with the support of the CEC. It was added that the present event is being held in Sheki, while others have taken place place in Baku and Ganja.
Speaking about comprehensive measures taken to more effectively ensure citizens' active and passive electoral rights, the head of the Office underlined the importance of the observation institutions and the role of the Ombudsman and the Institution in this process.
Following that, Samir Taghiyev, Chief Adviser of the Legal Department of the Secretariat in the Commission, gave a talk on the ongoing steps being taken to guarantee high-quality elections in the country and the opportunities provided for voters to freely exercise their constitutional rights.
During the discussions, an exchange of views on the topic took place, and participants’ questions were answered.
It should be noted that the first similar joint awareness-raising event was held in Baku with the participation of Ombudsman Sabina Aliyeva, CEC Chairman Mazahir Panahov, and representatives of district election commissions.