Ombudsman Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində növbəti başçəkmə keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Ombudsmanın İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi saxlama yerlərinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmələr keçirilib.
Ombudsman tərəfindən Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində milli və beynəlxalq hüquq normalarının, o cümlədən BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolunun tələblərinə uyğun keçirilən növbəti başçəkmə çərçivəsində 29 iyul 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Sərhəd Xidmətinin əməkdaşları tərəfindən Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Laçın sərhəd-keçid məntəqəsində saxlanılan Vaqif Xaçaturyan fərdi qaydada qəbul edilib.
Ombudsman və onun İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrupunun üzvlərinin, ixtisasca həkim və psixoloq ekspertlərinin də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı qəbul edilmiş V.Xaçaturyanın müraciəti dinlənilib. O, ilkin tutulma anından ona göstərilən humanist münasibətdən, keyfiyyətli tibbi xidmətdən razılığını bildirib və səhhətində müsbət dəyişikliklər olduğunu qeyd edib. V.Xaçaturyan bütün bunlara, eyni zamanda, onunla rəftara, saxlanma şəraitinə, ailəsi ilə əlaqə imkanı yaradıldığına görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlığını bildirib.
Başçəkmə çərçivəsində müəssisədə saxlanma şəraiti – şəxsi gigiyena və sanitariya, tibbi xidmət, qidalanma məsələləri yerində araşdırılıb, həmin şəxsə münasibətdə də heç bir fərq qoyulmadan milli qanunvericiliyə və beynəlxalq sənədlərə uyğun olaraq hüquqlarının, lazımi tibbi-psixoloji xidmətin təmin olunduğu, palatasında bədii ədəbiyyat və lazımi informasiya materiallarının olması müəyyən edilib.
Qəbul edilmiş şəxsə hüquqları üzrə müraciət mexanizmləri ilə bağlı öz dilində qanunvericilik aktları və beynəlxalq sənədlər, Ombudsmana və 916 Çağrı Mərkəzinə müraciət imkanlarına dair məlumatlandırıcı nəşrlər təqdim olunub.
Başçəkmə çərçivəsində qəbul edilmiş həmin şəxslə bağlı məlumatlar, video və fotoşəkillər müvafiq beynəlxalq qurumlara da göndərilib.

Ombudsman conducted her next visit within the framework of National Preventive Mechanism activities
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva and the members of the Ombudsman’s National Preventive Group against Torture conducted visits to the detention places, which persons cannot leave at their own will, without prior notice.
During the next visit conducted within the National Preventive Mechanism activity on the basis of the requirements of national and international legal norms, including the OPCAT, the Ombudsman received in a private manner Vagif Khachatryan, who was arrested by the staff of the State Border Service of the Republic of Azerbaijan at the Lachin border checkpoint of the Azerbaijan-Armenia state border on July 29, 2023.
During the visit, V. Khachatryan’s appeal was heard by the Ombudsman in the presence of the members of the National Preventive Group against Torture, including the physician and psychologist specialists. He expressed his satisfaction with the humane approach shown from the very first moment of the arrest and the quality medical care provided and mentioned that there’re positive changes in his health status. V. Khachatryan expressed his gratitude to the state of Azerbaijan for this all, as well as for his treatment, detention conditions, and the creation of the opportunity to contact his family.
Within the framework of the visit, the conditions of detention were examined, including matters related to personal hygiene and sanitation, healthcare services, and nutrition. It was established that the individual’s rights under national legislation and international instruments were respected, that necessary medical and psychological services were provided without discrimination, and that literature and informative materials were available in his ward.
V.Khachatryan was also given legislative acts and international tools in his own language related to appeal mechanisms on his rights and the educational print materials on how to apply to the Ombudsman and the Call Center 916.
The information, as well as video and photo materials about this individual received during the visit have also been sent to the relevant international organizations.