Ombudsman Aparatı və Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən Milli Məclisə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar dəyirmi masa keçirilib
31-07-2024 2907 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsmanın) Aparatının və Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar “Vətəndaşların seçki hüququnun təmini” mövzusunda dəyirmi masa təşkil edilib. Tədbirdə hər iki qurumun əməkdaşları, həmçinin media nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov müvafiq dövlət qurumları ilə birgə təşkil edilən genişmiqyaslı maarifləndirmə layihələrinin seçkilərin azad, ədalətli və şəffaf keçirilməsindəki əhəmiyyətindən danışıb, seçki qanunvericiliyinin və seçki təcrübəsinin daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər və atılan addımlardan bəhs edib, parlament seçkilərinin qanunvericiliyin tələbləri əsasında, beynəlxalq standartlara tam cavab verən, yüksək səviyyədə təşkili üçün müvafiq şəraitin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Seçki prosesində media subyektlərinin üzərinə düşən vəzifələri vurğulayan MSK sədri, həmçinin seçkilərdə yerli və beynəlxalq müşahidənin həyata keçirilməsi üçün yaradılan hərtərəfli və geniş imkanları iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Ombudsman Səbinə Əliyeva vətəndaşların seçki hüququnun daha səmərəli təmin olunması və seçki sisteminin hərtərəfli inkişaf etdirilməsi üçün seçki subyektlərinin məlumatlılıq səviyyəsinin artırılması məqsədilə birgə maarifləndirici tədbirlərin həyata keçiriləcəyini bildirib, artıq MSK ilə birgə növbədənkənar parlament seçkiləri ərəfəsində həmin tədbirlərin keçirilməsi üzrə təqvim planının təsdiq edildiyini və icrası istiqamətində zəruri addımların atıldığını diqqətə çatdırıb.
Müvəkkil seçkilərin Seçki Məcəlləsinə uyğun həyata keçirilməsinin ölkəmizin hüquqi, demokratik dövlət quruculuğu, insan hüquq və azadlıqlarının təmini, milli qanunvericiliyin inkişafı prinsiplərinə daim sadiq olduğunu bir daha təsdiq etdiyini bildirib.
Eyni zamanda, Ombudsman, onun Aparatının və regional mərkəzlərinin əməkdaşları ötən illərdəki müsbət təcrübəyə uyğun olaraq, həm Bakıda, həm də ölkənin bütün regionlarında müstəqil olaraq, özlərinin təşəbbüsü ilə müşahidəçi qismində növbədənkənar parlament seçkilərinin müşahidəsini aparacaqları qeyd edilib.
S.Əliyeva, həmçinin Ombudsman təsisatının əvvəlki seçkilər zamanı həyata keçirdiyi fəaliyyət nəticəsində əldə etdiyi təcrübə əsasında seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin olunması ilə bağlı öz tövsiyələrini verib.
Daha sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü İlkin Şahbazov “Seçki hüququnun səmərəli təminatına konstitusional və qanunvericilik imkanları" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, ölkəmizin mövcud seçki qanunverciliyi və seçkilərin yüksək səviyyədə keçirilməsi istiqamətində atılan məqsədyönlü addımların seçicilərin öz konstitusion hüquqlarını azad və sərbəst şəkildə həyata keçirməsinə şərait yaratdığını bildirib.
Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı “Müşahidəçilik institutunun əhəmiyyəti və Ombudsmanın bu prosesdə rolu” mövzusunda çıxışı zamanı seçki prosesi zamanı müşahidəçilik institutunun tətbiqinin əhəmiyyətindən bəhs edib. Aparat rəhbəri müşahidəçilik institutunun vətəndaşların seçki hüququnun müdafiəsinə, seçki prosesi zamanı yarana biləcək çatışmazlıqların aradan qaldırılmasına, aşkarlıq və şəffaflıq mühitinin yaradılmasına töhfə verdiyini bildirib, Ombudsman təsisatının müşahidəçilik təcrübəsindən danışıb.

The Ombudsman Office and Central Election Commission held a round table on early parliamentary elections
31-07-2024 2909 dəfə oxunub
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan and the Central Election Commission (CEC) held a round table titled “Ensuring the right of citizens to vote” in relation to the early parliamentary elections. The employees of both institutions, as well as media outlets, took part in discussions.
In his welcome speech, Mr. Mazahir Panahov, the Chairman of the Central Election Committee, underlined the importance of large-scale public awareness events organized jointly with state agencies, aimed at ensuring free, fair, and transparent elections of voters. The measures taken to further improve the election legislation and practice were outlined too. The necessary conditions for parliamentary elections, based on the legislation and in full compliance with international and high standards were created, he said.
While underlining the duties of media subjects during the election process, the Chairman briefed the comprehensive conditions established for local and international observers during the elections.
Ms. Sabina Aliyeva, the Ombudsperson, informed the participants about the planned joint public awareness events aimed at increasing the knowledge of voters to better ensure their rights and extensively improving the electoral system. She added that the calendar of future events to be held ahead of the parliamentary elections in cooperation with the CEC has already been approved and appropriate measures for their implementation have been brought to the attention of participants.
The Ombudsman stated that the conduct of the elections in accordance with the Election Code once again confirms our country's commitment to the principles of building a legal and democratic state, ensuring human rights and freedoms, and developing national legislation.
Additionally, it was noted that, based on the positive experiences of previous years, the Ombudsman, along with the staff of her Office and regional centers, will independently observe the early parliamentary elections both in Baku and in all districts of the country, acting as observers on their own initiative.
Ms. S. Aliyeva also provided her recommendations on how to ensure electoral rights more effectively, based on the experience of the Ombudsman Institution from previous elections.
Afterwards, Mr. Ilkin Shahbazov, a member of the Commission, made a presentation on 'Constitutional and Legislative Opportunities for the Effective Protection of Electoral Rights.' He stated that the existing election legislation in our country and the purposeful steps taken to conduct elections at a high level create conditions for voters to freely and independently exercise their constitutional rights.
Mr. Aydın Safikhanli, Head of the Ombudsman Office, during his speech on 'The Importance of the Observation Institution and the Role of the Ombudsman in this Process,' underscored the significance of observation institutions in the election process. He stated that the observation institution contributes to the protection of citizens' right to vote, addresses potential shortcomings during the election process, and creates an environment of openness and transparency. The head of the Office, spoke about the experience of the Ombudsman Institution as an observer, too.