Ombudsman Aparatının əməkdaşı “Beynəlxalq humanitar hüquq və silahlı münaqişələr” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak edib
09-07-2024 2580 dəfə oxunub
Silahlı Qüvvələr üzərində Demokratik Nəzarət üzrə Cenevrə Mərkəzi tərəfindən Polşanın Qdınya şəhərində “Beynəlxalq humanitar hüquq və silahlı münaqişələr” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının İşgəncələrin qarşısının alınması şöbəsinin Başçəkmələr sektorunun müdiri Raidə Əmirbəyova tədbirdə çıxış edərək Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrində Ermənistan tərəfindən pozulmuş beynəlxalq humanitar hüquq normaları, həmçinin Ermənistan silahlı qüvvələri və qanunsuz silahlı dəstələri tərəfindən işğal dövründə Azərbaycan ərazilərinin kütləvi şəkildə minalanması və dəqiq mina xəritələrinin hələ də ölkəmizə təqdim edilməməsi barədə məlumat verib.
Konfrans çərçivəsində təşkil olunmuş müzakirələrdə mövzu ilə bağlı verilən suallar ətraflı cavablandırılıb, Ombudsmanın bu istiqamətdə həyata keçirdiyi fəaliyyət barəsində geniş məlumat verilib.

A staff member of the Ombudsman Office participated in the international conference on “International Humanitarian Law and Armed Conflicts”
09-07-2024 2614 dəfə oxunub
The Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces (DCAF) held an international conference on “International Humanitarian Law and Armed Conflicts” in Gdynia, Poland.
Raida Amirbeyova, Head of the Monitoring Unit at the Ombudsman Office of Azerbaijan, participated in this event. While delivering a speech, she spoke about Armenia’s violations of IHL norms during the First and Second Karabakh Wars, as well as the massive contamination of the territories of Azerbaijan by the Armenian armed forces and illegal armed groups during the occupation period. It was also added that  accurate maps of minefields have not yet been handed over to our country.
During discussions held within the framework of the conference, the questions on the topic were answered in detail, and extensive information was given about the activities of the Ombudsman in this direction.