Penitensiar Xidmətin 2 saylı İstintaq Təcridxanasında hüquqi maarifləndirici tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) Qərb Regional Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin Gəncə şəhərində yerləşən 2 saylı İstintaq Təcridxanasında “Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm mandatı işgəncələrin qarşısının alınmasında mühüm vasitə kimi” mövzusunda hüquqi maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbirdə Ombudsmanın Qərb Regional Mərkəzinin rəhbəri S.Abbasov Müvəkkilin MPM mandatı, həbs yerlərində saxlanılan şəxslərin, o cümlədən qadınların hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Eyni zamanda, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklər tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.

01-07-2024 2778 dəfə oxunub
The West Regional Center of the Ombudsman held a legal awareness-raising event titled “Ombudsman’s National Preventive Mechanism Mandate as an Essential Instrument for  Preventing Torture” in the Penitentiary Service Pre-trial Detention Facility No. 2 based in Ganja city.
At the event, the head of the Ombudsman's West Regional Center, S. Abbasov, spoke about the Ombudsman’s NPM mandate and the activities carried out to protect the rights and freedoms of detainees, including women, in places of deprivation of liberty.
Furthermore, the last amendments to the Constitutional Law on the Ombudsman of the Republic of Azerbaijan were brought to the attention of the participants.