Ombudsman Səbinə Əliyeva Mərakeşdə İƏT OA-nın İdarə Heyətinin 11-ci iclasında çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ombudsmanlar Assosiasiyasının (İƏT OA) İdarə Heyətinin Mərakeşdə keçirilən 11-ci iclasında iştirak edib.
Assosiasiyaya üzv ölkələrin ombudsmanlarının iştirak etdiyi tədbirdə çıxışı zamanı Müvəkkil hazırda dünyada mövcud olan iqlim problemlərinin insan hüquqlarının gələcəyi ilə bağlı bir sıra narahatlıqlara əsas yaratdığını, ekoloji hüquqların təşviqi ilə əlaqədar beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsinin mühüm önəm kəsb etdiyini bildirib.
Ombudsman bu problemlərin qlobal ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılmasında və səmərəli həll yollarının tapılmasında milli insan hüquqları təsisatlarının vacib rol oynadığını qeyd edib.
Silahlı münaqişələrin ekologiyaya mənfi təsirlərindən danışan Müvəkkil Azərbaycanın üzləşdiyi mina problemindən bəhs edib, azad olunmuş ərazilərdə otuz ilə yaxın işğal müddətində basdırılmış minaların insan həyatına və sağlamlığına təhdid törətdiyini, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıdışına ciddi maneə yaratdığını, eləcə də dağılmış infrastrukturun və ekosistemin bərpasının xeyli maliyyə vəsaiti tələb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Ölkəmizdə ekoloji problemlərlə bağlı mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini qeyd edən Ombudsman ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı bir çox dövlət proqramları, strategiyalar, milli fəaliyyət planları və digər sənədlərin təsdiq edildiyini və icra olunduğunu qeyd edib.
Azərbaycanda 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunduğunu bildirən S.Əliyeva cari ildə ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyini söyləyib. Müvəkkil COP29 çərçivəsində iqlim dəyişikliyi və insan hüquqları mövzusunda Ombudsman və milli insan hüquqları institutlarının Bakı Forumunun keçiriləcəyini söyləyib və Assosiasiya üzvlərini bu tədbirə dəvət edib.

Ombudsman Sabina Aliyeva spoke at the 11th Meeting of the Board of Directors of the OIC-OA in Morocco
25-06-2024 2860 dəfə oxunub
Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of Azerbaijan, participated in the 11th Meeting of the Board of Directors of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Ombudsmen Association (OIC-OA) held in Morocco.
During her speech at the event, attended by ombudspersons of other member states of the Association, the Ombudsman of Azerbaijan expressed her concerns about the impact of current global climate issues on the future of human rights. She emphasized the importance of expanding international cooperation in promoting environmental rights.
The Ombudsman highlighted the crucial role that national human rights institutions (NHRIs) play in bringing these issues into global attention and effectively addressing them.
Addressing the negative effects of armed conflicts on the environment, the Azerbaijani Ombudsman discussed the landmine problem that our country faces. She pointed out that mines buried during nearly thirty years of occupation pose threats to human life and health, create significant obstacles for the return of former IDPs to their native lands, which also require substantial financial resources for the restoration of destroyed infrastructure and ecosystems.
The Ombudsman noted that significant measures are being taken in Azerbaijan to address ecological problems. She spoke about the numerous state programs, strategies, national action plans, and other documents related to environmental protection that were approved and implemented.
S. Aliyeva said that 2024 has been declared the "Year of Solidarity for a Green World" in Azerbaijan and that the country will host the 29th session of the UN Climate Change Conference (COP29). She also added that within the framework of COP29, a “Baku Forum on Climate Change and Human Rights for Ombudspersons and NHRIs ” will be held. Therefore, she invited members of the Association to participate in this event.