Ombudsman vəkilliyə namizədlərin andiçmə mərasimində çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva vəkilliyə namizədlərin təntənəli andiçmə mərasimində iştirak edib.
Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov və Ombudsman Səbinə Əliyeva mərasimdə açılış nitqləri ilə çıxış edib.
Müvəkkil çıxışı zamanı ölkəmizdə vəkillik institutunun inkişafı və nüfuzunun artırılması istiqamətində tədbirlərin davamlı olaraq həyata keçirildiyini, vəkillik fəaliyyətinin gücləndirilməsi və müasirləşdirilməsinin dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri olduğunu bildirib.
Ombudsman təsisatı və Vəkillər Kollegiyası arasında əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edən S.Əliyeva qurumlar arasında əhalinin peşəkar hüquqi yardımla təmin edilməsi və bununla da hüquq və azadlıqların daha etibarlı müdafiəsi və maarifləndirmə işinin təşkili istiqamətində əməkdaşlığın davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Müvəkkil vəkillik fəaliyyəti ilə bağlı normativ-hüquqi aktların təkmilləşdirilməsi prosesində yaxından iştirak etdiyini bildirib, bu sahədə həyata keçirilən islahatların, vəkillik institutunun güclənməsinin və  nüfuzunun artmasının bu fəaliyyət növünə marağın artmasına da şərait yaratdığını qeyd edib.
Sonra Vəkillər Kollegiyası ilə Ombudsman təsisatının birgə əməkdaşlığında verdiyi xüsusi töhfəyə görə Səbinə Əliyevaya “Azərbaycan vəkilliyinin 100 illiyi” yubiley döş nişanı təqdim olunub.
Yekunda vəkilliyə namizədlərin təntənəli andiçmə mərasimi keçirilib. Ombudsman Səbinə Əliyeva onlara vəsiqələri təqdim edib, gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

The Ombudsman attended the swearing-in ceremony of new attorneys
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, attended the solemn swearing-in ceremony of the new attorneys.
Chairman of the Bar Association, Anar Bagirov, and the Ombudsman made opening speeches.
While speaking, the Ombudsman emphasized the ongoing measures to increase the institutional development and reputation of the lawyering institute in our country, saying that the strengthening and modernization of the institute are the priorities of state policy.
Speaking about the cooperation between the Ombudsman Institution and the Bar Association, S. Aliyeva emphasized that the collaboration between these institutions continues to provide the population with professional legal assistance, thereby ensuring more reliable protection of rights and freedoms and organizing educational activities.
The Ombudsman stated that they are actively involved in the process of improving normative legal acts related to legal practice, adding that the reforms carried out in this field, as well as the strengthening and increased reputation of the lawyering institute, have also contributed to a growing interest in this area of work.
Subsequently, S. Aliyeva was awarded the Jubilee badge "100th anniversary of the Azerbaijani Bar Association  for her special contributions to the joint cooperation between the Bar Association and the Ombudsman Institution.
In conclusion, a solemn swearing-in ceremony for new attorneys was held. The Ombudsman presented them with their certificates and wished them success in their future endeavors.