Ombudsman Aparatının əməkdaşı Əlilliyi olan Şəxslərin Hüquqları üzrə BMT Tərəfdaşlığının (UNPRPD) giriş təlimində iştirak edib
14-06-2024 2502 dəfə oxunub
BMT-nin Azərbaycan Nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə Əlilliyi olan Şəxslərin Hüquqları üzrə BMT Tərəfdaşlığının (UNPRPD) Birgə Proqramının çarpaz yanaşmalar və ilkin şərtlərlə əlilliyin inklüzivliyinin inkişafına dair giriş təlimi çərçivəsində “Heç kəs kənarda qalmamalı: Əlillik inklüzivliyinə keçidə tələb olunan mühitin yaradılması” adlı təlim-seminar keçirilib.
BMT-nin müxtəlif ixtisaslaşmış qurumlarının Azərbaycandakı nümayəndəliklərinin, aidiyyəti dövlət qurumlarının, habelə əlilliyi olan şəxsləri təmsil edən qeyri-hökumət təşkilatlarının təmsil olunduğu həmin təlimdə Ombudsman Aparatının nümayəndəsi qismində Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sektorunun baş məsləhətçisi Şəhla Aslanova iştirak edib.
Altı gün davam etmiş təlim çərçivəsində “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” BMT Konvensiyasının müddəaları təhlil edilməklə əlillik anlayışı, əlilliyi olan şəxslərlə bağlı yanaşmalarda tətbiq olunmalı ilkin şərtlər, sektorlararası koordinasiya, hesabatlılıq, əlillik və gender həssaslığı, habelə iqlim dəyişikliyinin mümkün təsirləri kimi mövzular əhatə olunub. Eyni zamanda, Konvensiyada təsbit olunmuş hüquqlar və BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri arasında qarşılıqlı əlaqə, inklüzivliyin və müyəssərliyin təşviqi mövzusuna toxunulub.
Təlimdə iştirakçılar arasında aidiyyəti mövzular üzrə qrup işləri formasında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.
Müzakirələr zamanı Ş.Aslanova “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliyə əsasən, “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyanın təşviqi və monitorinqi üzrə müstəqil monitorinq mexanizminin səlahiyyətlərinin Ombudsmana verildiyini diqqətə çatdırıb.

An employee of the Ombudsman Office participated in the introductory training of the UN Partnership on the Rights of Persons with Disabilities (UNPRPD)
14-06-2024 2507 dəfə oxunub
The United Nations Office in Azerbaijan organized a training seminar titled “Leave No One Behind: Creating an Environment for the Transition to Disability Inclusion” as a part of the introductory training of the Joint Program of the UN Partnership on the Rights of Persons with Disabilities (UNPRPD).
Representatives from various UN specialized agencies, diplomatic missions in Azerbaijan, relevant state institutions, and non-governmental organizations representing persons with disabilities took part in the training. The Ombudsman Office was represented by Shahla Aslanova, Chief Adviser of the Unit for the Protection of the Rights of PWDs.
The six-day training covered analyzing the provisions of the relevant Convention, understanding the term disability, preconditions necessary for applying approaches to PWDs, inter-sectoral coordination, accountability, disability and gender sensitivity, as well as the potential impacts of climate change. Furthermore, the interrelation between the rights established in the Convention and the UN SDGs, and the promotion of inclusivity and sustainability were focused on.
During the training, relevant topics were extensively discussed in groups and recommendations were made.
During the discussions, Sh. Aslanova pointed out that according to the latest amendment to the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman), the Ombudsman was empowered to promote and monitor the CRPD as an independent monitoring mechanism.