Azərbaycan Ombudsmanı İnsan Hüquqları üzrə IV Səmərqənd Forumunda onlayn qaydada iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva “Ətraf mühitlə bağlı çətinliklər: dəyişən dünyada insan hüquqlarının gələcəyi, dayanıqlı həll yolları üçün axtarış” mövzusunda keçirilən İnsan Hüquqları üzrə IV Səmərqənd Forumuna onlayn qaydada qoşularaq məruzə ilə çıxış edib.
Ombudsman çıxışı zamanı hazırda dünyada mövcud olan qlobal iqlim problemlərinin insan hüquqlarının gələcəyi ilə bağlı bir sıra narahatlıqlara əsas yaratdığını bildirib. S.Əliyeva iqlim dəyişikliyi kontekstində insan hüquqlarının müdafiəsi üçün qlobal strategiyaların həyata keçirilməsinə, habelə əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da gücləndirilməsinə ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanda 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunduğunu bildirən Ombudsman cari ildə ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına - COP29-a ev sahibliyi edəcəyini də forum iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. Bununla yanaşı, ölkəmizdə ətraf mühitin mühafizəsi, təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə ilə bağlı mühüm səylər göstərildiyi, o cümlədən dövlət proqramları, fəaliyyət planları və strategiyaların qəbul edilərək icra olunduğu diqqətə çatdırılıb.
S.Əliyeva çıxışında həmçinin silahlı münaqişələrin ətraf mühitin çirklənməsinə səbəb olan əsas amillərdən biri olması məsələsinə diqqət çəkib. Ölkəmizin uzun illər ərzində qanunsuz işğaldan əziyyət çəkdiyini qeyd edən Ombudsman azad olunmuş ərazilərimizə səfərləri zamanı biomüxtəlifliyə, su mənbələrinə, flora və faunaya ciddi zərər vurulduğuna dair faktların aşkarlandığını bildirib.
Bundan başqa, Ombudsman işğal dövründə Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızda basdırılmış yüz minlərlə partlamamış mina və hərbi sursatların hazırda keçmiş məcburi köçkünlərin həmin ərazilərə qayıdışını ləngitdiyini, insanların həyat və sağlamlığına ciddi təhdid törətdiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin İkinci Qarabağ müharibəsinin başa çatdığı dövrdən etibarən əksəriyyəti mülki şəxslər olan 361 vətəndaşımızın mina qurbanı olduğunu, məhv edilmiş infrastrukturun, eləcə də ekosistemin bərpa edilməsinin uzun müddət və böyük maliyyə resursları tələb etdiyini söyləyib.
Eyni zamanda, Ombudsman müharibə və postmüharibə dövrlərində həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiyaların nəticələri əsasında hazırlanmış xüsusi hesabat, bəyanat və müraciətlərin müvafiq beynəlxalq təşkilatlara, xarici ölkələrin milli insan hüquqları institutlarına və ombudsmanlarına ünvanlandığını bildirib.
Yekunda Azərbaycan Ombudsmanı ekoloji hüquqların müdafiəsi və təşviqi üçün yeni yanaşmaların və birgə əməkdaşlığın mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.

The Ombudsman of Azerbaijan participated online in the IV Samarkand Forum on Human Rights
Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, participated online in the IV Samarkand Forum on Human Rights and made a presentation on the topic 'Environmental Challenges: Ensuring Sustainable Solutions for the Future of Human Rights in a Changing World.
During her speech, the Ombudsman stated that the current global climate issues raise several concerns regarding the future of human rights. S. Aliyeva emphasized the need for the implementation of global strategies to protect human rights in the context of climate change, as well as the necessity of further strengthening cooperation.
Noting that 2024 has been declared the 'Year of Solidarity for a Green World' in Azerbaijan, the Ombudsman informed the forum participants that this year our country will host the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29). Moreover, it was highlighted that significant efforts are being made in Azerbaijan regarding environmental protection and the efficient use of natural resources, including the adoption and implementation of state programs, action plans, and strategies.
In her speech, S. Aliyeva also drew attention to the issue that armed conflicts are one of the main factors causing environmental pollution. The Ombudsman, highlighting that our country has suffered from illegal occupation for many years, stated that facts of serious damage to biodiversity, water sources, and flora and fauna were seen during visits to the liberated territories.
Furthermore, the Ombudsman said that the hundreds of thousands of unexploded mines and military ordnance buried by Armenia during the occupation period are currently delaying the return of former IDPs to those areas, posing a serious threat to human life and health. She also noted that since the end of the Second Karabakh War, 361 of our citizens, most of whom are civilians, have fallen victim to mines, and the restoration of the destroyed infrastructure, as well as the ecosystem, requires a long time and significant financial resources.
Also, the Ombudsman stated that special reports, statements, and appeals prepared from the outcomes of the fact-finding missions carried out during the war and post-war periods have been submitted to relevant international organizations, national human rights institutions, and ombudspersons of other countries.
In conclusion, the Ombudsman of Azerbaijan underlined the critical importance of new approaches and joint cooperation for the protection and promotion of environmental rights.