“İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində “Əlilliyi olan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının dövlət təminatı” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri təşkil edilib
14-06-2024 2507 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü ilə elan olunmuş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Sosial Xidmətlər Agentliyinin tabeliyində Əlilliyi olan şəxslərin peşə-əmək reabilitasiya mərkəzində “Əlilliyi olan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının dövlət təminatı” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Tədbirdə məruzəçi qismində iştirak edən Ombudsman Aparatının Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Aytən Tarverdiyeva çıxışı zamanı “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyada nəzərdə tutulmuş öhdəliklər, Konvensiyanın həyata keçirilməsinin təşviqi və müstəqil monitorinqi üzrə Ombudsmana verilmiş yeni səlahiyyətlər, bu istiqamətdə görülmüş işlər haqqında məlumat verib, əlilliyi olan şəxslərin hüquqları ilə bağlı Ombudsmana ünvanlanan müraciətlərin məzmunu, əlilliyi olan şəxslərin sağlamlıq, təhsil və əmək hüquqlarının təşviqi, müyəssərliyin təmini, inklüziv cəmiyyətin formalaşdırılması istiqamətində aparılan işlər haqqında danışıb.

An awareness-raising event on 'State Guarantees for the Rights and Freedoms of Persons with Disabilities' was organized as part of the Human Rights Month
14-06-2024 2509 dəfə oxunub
During the 'Human Rights Month-Long Campaign' declared at the initiative of the Ombudsman of Azerbaijan, an awareness-raising event on 'State Guarantees for the Rights and Freedoms of Persons with Disabilities' was held at the Vocational and Labor Rehabilitation Center for Persons with Disabilities under the Social Services Agency of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of Azerbaijan.
At her speech, Ayten Tarverdiyeva, Head of the Unit for the Protection of the Rights of Persons with Disabilities of the Ombudsman's Office, who participated at the event as a speakerinformed the participants about the obligations set out in the CRPD, the new relevant competences granted to the Ombudsman for the promotion and independent monitoring of the implementation of the relevant Convention, and the work carried out in this direction. Furthermore, the content of the appeals addressed to the Ombudsman regarding the rights of PWDs, the promotion of their health, education, and labor rights, ensuring accessibility, and the work being done to create an inclusive society.