Fransa hökumətinin media nümayəndəsi ilə bağlı qərəzli hərəkətinə Ombudsmanın reaksiyası
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Katibliyi tərəfindən Almaniyanın Bonn şəhərində keçirilən tədbirdə iştirak etmək üçün həmin ölkəyə səfər etmiş azərbaycanlı jurnalist 11 iyun tarixində Köln/Bonn Hava Limanında saxlanılmış və ona Fransa tərəfindən Şengen ərazisinə girişinin bloklanması barədə məlumat verilmişdir. Həmin tədbirə dəvət edilmiş azərbaycanlı jurnalist bir neçə saat hava limanında saxlanıldıqdan sonra Almaniyanın müvafiq orqanları tərəfindən həyata keçirilmiş araşdırmalar nəticəsində bu tələbə dair hər hansı qanuni əsasın olmadığı aydınlaşdırılmış və bundan sonra jurnalistin ölkəyə girişinə icazə verilmişdir.
Azərbaycanlı jurnalistə qarşı bu cür pis rəftar beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, xüsusilə də söz, media azadlığı hüququnu,  informasiya əldə etmək hüququnu kobud şəkildə pozur, eyni zamanda, jurnalistlərin sərbəst fəaliyyətinə məhdudiyyətin tətbiq olunmasına rəvac verir.
Qeyd olunmalıdır ki,  Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinə əsasən, hər bir şəxs əqidə azadlığı və onu sərbəst ifadə etmək azadlığı hüququna, maneəsiz olaraq öz əqidəsində qalmaq azadlığı və istənilən vasitələrlə və dövlət sərhədlərindən asılı olmayaraq, informasiya və ideyalar axtarmaq, almaq və yaymaq azadlığına malikdir. Eyni zamanda, Fransa iştirakçısı olduğu “Mülki və siyasi hüquqlar haqqında” Beynəlxalq Paktın, Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının müddəalarına da zidd hərəkət etmişdir.
Xüsusilə bu il Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyi nəzərə alınmaqla, məhz iqlim dəyişikliyi mövzusuna həsr edilmiş tədbirdə Azərbaycanın media nümayəndəsinin iştirakına bu şəkildə maneə törədilməsi yolverilməzdir.
Fransanın siyasi münasibətlər, habelə əsassız qərəzli yanaşmalar səbəbindən jurnalistin peşə fəaliyyətini yerinə yetirməsinə əngəl törətməsi, habelə hərəkət azadlığını məhdudlaşdırmağa yönəlmiş bu cür addım atması aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən pislənilməli və məsələ ilə bağlı zəruri araşdırmalar aparılmalıdır.

The Ombudsman's reaction to the biased action of the French government towards a media representative
13-06-2024 2603 dəfə oxunub
An Azerbaijani journalist who traveled to Germany to participate in an event organized by the Secretariat of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) in Bonn was detained at Cologne/Bonn Airport on June 11 and informed that his entry into the Schengen area was blocked by France. After being held at the airport for several hours, investigations conducted by the relevant German authorities revealed that there was no legal grounds for this requirement, and the journalist was subsequently allowed to enter the country.
Such mistreatment of the Azerbaijani journalist grossly violates the norms and principles of international law, particularly the rights to freedom of speech, media freedom, and access to information. It also promotes the imposition of restrictions on the free activity of journalists.
It should be noted that under the Universal Declaration of Human Rights, everyone has the right to freedom of opinion and expression, including the freedom to hold opinions without interference and to seek, receive, and impart information and ideas through any media and regardless of frontiers. Furthermore, France's actions are also contrary to the provisions of the International Covenant on Civil and Political Rights and the European Convention on Human Rights, both of which France is a party to.
Considering that this year Azerbaijan will host the 29th session of the Conference of the Parties to the UNFCCC (COP29), it is unacceptable to obstruct the participation of an Azerbaijani media representative in an event dedicated to the topic of climate change in this manner.
France’s obstruction of the journalist’s professional activities and restriction of his freedom of movement due to political relations and unfounded biased attitudes should be condemned by the relevant international organizations, and necessary investigations should be conducted regarding the matter.