Ombudsman Səbinə Əliyeva Albaniyada keçirilən beynəlxalq konfransda çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Albaniya Respublikasının İnformasiya və Məlumatların Mühafizəsi üzrə Müvəkkili Besnik Dervişinin dəvəti əsasında dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan İnformasiya Komissarlarının qatıldığı XV Beynəlxalq Konfransında iştirak edib.
"Fərdlərin informasiyaya çatım vasitəsilə səlahiyyətləndirilməsi: qarşılıqlı əməkdaşlıqda şəffaflığın və inklüzivliyin təmin edilməsi" mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransın ilk sessiyasında təqdimatla çıxış edən Səbinə Əliyeva informasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi və təmini istiqamətində fəaliyyəti, bu sahədə həyata keçirilən maarifləndirmə tədbirləri, habelə əhalinin həssas qruplarının  hüquqlarının müdafiəsinə xüsusi diqqət yetirilməsi barədə məlumat verib.
Cari ildə ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyini iştirakçıların diqqətinə çatdıran Ombudsman bu çərçivədə xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutlarının iştirakı ilə informasiyaya çatımlılıq məsələlərinin də müzakirə ediləcəyi beynəlxalq simpoziumun keçiriləcəyini bildirib.
Səfər çərçivəsində Ombudsman Albaniya Respublikasının ədliyyə naziri Ulsi Manja, Parlament sədrinin müavini Ermonela Valikaj Felaj, İnformasiya və Məlumatların Mühafizəsi üzrə Müvəkkil Besnik Dervişi ilə görüşlər keçirib.
Həmin görüşlərdə S.Əliyeva Ombudsman Aparatının fəaliyyəti, informasiya əldə etmək hüququnun təmini sahəsində görülmüş işlər, Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanununa edilən son dəyişikliklər nəticəsində mandatının genişlənməsi  haqqında ətraflı məlumat verib. Ombudsman həmçinin ölkədə insan hüquqları sahəsində həyata keçirilən islahatlardan bəhs edərək, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi sahəsində Ombudsmanın Parlamentlə sıx əlaqələr qurduğunu və Parlamentin komitə iclaslarında iştirak edildiyini bildirib. S.Əliyeva həmçinin ölkədə qadınların qərar qəbuletmə prosesində fəal iştirak etdiyini, eyni zamanda müxtəlif yüksək vəzifələrdə çalışdıqlarını vurğulayıb.
Eyni zamanda, Ombudsmanın milli preventiv mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrə, o cümlədən təhsil, səhiyyə və penitensiar müəssisələrə həyata keçirilən başçəkmələr və verilmiş tövsiyələr haqqında danışılıb.
Ombudsman Səbinə Əliyeva otuz ilə yaxın işğal dövründə Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızda basdırılmış minaların hazırda həmin ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıdışına ciddi maneə yaratdığını, mülki şəxslərin həyatına və sağlamlığına ciddi təhdid törətdiyini diqqətə çatdırıb. Bundan başqa, Ombudsmanın müharibə və postmüharibə dövrlərində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə faktaraşdırıcı missiyalar həyata keçirdiyi, aidiyyatı beynəlxalq təşkilatlara, milli insan hüquqları institutları və xarici ombudsmanlara müvafiq hesabat, müraciət və bəyanatlar göndərdiyi qeyd edilib, faktaraşdırıcı missiyalara dair hesabatların nüsxələri həmin dövlətin rəsmi şəxslərinə təqdim olunub.
Ombudsman həmçinin iki ölkə arasında əməkdaşlıq çərçivəsində formalaşmış müsbət təcrübələrin insan hüquq və azadlıqlarının effektiv müdafiə və təmininə də töhfə verəcəyini bildirib.
Qeyd edilməlidir ki, səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Albaniya Respublikasının İnformasiya və Məlumatların Mühafizəsi üzrə Müvəkkili Besnik Dervişi arasında insan hüquqları, habelə informasiya əldə etmək hüququ sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı məqsədilə anlaşma memorandumu imzalanıb.

Ombudsman Sabina Aliyeva spoke at the international conference held in Albania
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated at the XV Edition of the International Conference of Information Commissioners (ICIC), attended by information commissioners from various countries, at the invitation of Besnik Dervishi, Information and Data Protection Commissioner of the Republic of Albania.
Sabina Aliyeva, making a presentation at the first panel session of the conference held under the theme “Empowering Individuals through Access to Information: Ensuring Transparency and Inclusivity in an Interconnected World,” provided information about the Ombudsman’s activities in the field of protecting and ensuring the right of access to information, public awareness-raising activities in this field, pointing out that safeguarding the rights of vulnerable population groups receives special attention.
Underscoring that this year, Azerbaijan will host the 29th session of the UN Climate Change Conference of the Parties (UNFCCC COP29), the Ombudsman also emphasized that in this context, an international symposium, in which ombudspersons and national human rights institutions (NHRIs) from other countries will discuss issues of access to information, will be held.
Within the framework of the visit, the Ombudsman had meetings with several state officials of Albania, including the Minister of Justice, Ulsi Manja, the Deputy Speaker of the Parliament, Ermonela Valikaj Felaj, and Information and Data Protection Commissioner Besnik Dervishi.
During those meetings, S. Aliyeva gave detailed information to the participants about the activities of the Ombudsman Office, measures taken to protect the right to information, and expanding the Ombudsman’s mandate by virtue of the latest amendments made to the relevant Constitutional Law. Also, outlining the human rights reforms implemented at the national level, S. Aliyeva added that the Ombudsman has established close cooperation with the Parliament in improving the legislation and actively participates in the gatherings of the parliamentary comittees. The Ombudsman stressed that women in our country actively participate in decision-making processes and occupy management positions at different levels.
In addition, information was given on monitoring visits conducted to places which persons cannot leave at their own will, including education, health, and penitentiary institutions under the national preventive mechanism jurisdiction of the Ombudsman, as well as relevant recommendations made.
Ombudsman S. Aliyeva spoke about serious obstacles created by the landmines buried by Armenia in our territories during the occupation last about thirty years, the large-scale building and re-construction works carried out in those areas, the return of our former IDPs to their native lands, and endanger the lives and health of civilians there. Furthermore, it was noted that the Ombudsman carried out fact-finding missions (FFM) to those liberated areas during the war and post-war period, as a result of which related reports, appeals, and statements have been submitted to the corresponding international organizations, foreign NHRIs, and ombudspersons. The hard copies of the FFM reports were presented to the officials of that  country.
The Ombudsman also said that good experiences gained within bilateral cooperation will contribute to effectively protecting and ensuring human rights and freedoms.
It should be noted that during the visit, in order to develop bilateral cooperation between two countries in the field of human rights, as well as safeguarding the right to information, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, and the Information and Data Protection Commissioner of the Republic of Albania, Besnik Dervishi, signed a Memorandum of Understanding.