Ombudsmanın Milli Preventiv mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində başçəkmələr davam etdirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən növbəti başçəkmə keçirilib.
Başçəkmə çərçivəsində istintaq təcridxanasında saxlanma şəraiti və rəftar məsələləri, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması vəziyyəti araşdırılıb, müəssisənin kameralarına, tibb-sanitar hissəsinə, yeməkxanasına, kitabxanasına, gəzinti yerinə baxış keçirilib.
Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvlərinin, ixtisasca həkim və psixoloq ekspertlərin də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə saxlanılan şəxslərlə konfidensial olaraq görüşülüb.
Müəssisədə digər şəxslərlə yanaşı, 2023-cü il avqustun 1-də Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Laçın rayonunun Zabux kəndi ərazisindən keçən hissəsində dövlət sərhədini qanunsuz keçdiyinə görə həbs olunmuş Ermənistan vətəndaşı R.Beqlaryan da konfidensial qaydada qəbul edilib. Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən ona öz dilində qanunvericilik aktları təqdim olunub. Aparılan söhbət zamanı həbs edilmiş bu şəxsə münasibətdə də hər hansı fərq qoyulmadan hüquqlarının təmin olunduğu, lazımi tibbi-psixoloji xidmətin göstərildiyi müşahidə edilib və özü də bunları müraciətində təsdiq etməklə minnətdarlığını bildirib.
Başçəkmə zamanı qəbul edilmiş şəxslərə hüquqları üzrə müraciət mexanizmləri izah olunub, eləcə də milli qanunvericilik aktları və beynəlxalq sənədlər, Ombudsmanın 916 Çağrı Mərkəzinə müraciət imkanlarına dair məlumatlandırıcı nəşrlər təqdim olunub.

Visits continue within the framework of the Ombudsman's National Preventive Mechanism activities
Upon the instruction of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, the National Preventive Group (NPG) members conducted the next visit within the framework of the National Preventive Mechanism activities.
During the visit, detention conditions and treatment issues, the status of ensuring the rights of detainees in the pre-trial facility have been investigated, and the cells, medical-sanitary unit, canteen, library, walking area of the facility have been inspected.
As part of the visit, the members of the NPG, including physician and psychologist specialists confidentially met with the detained persons in order to investigate the issues related to treatment.
Along with other detainees, an Armenian citizen R.Beglaryan, who was detained for illegal border crossing in the Azerbaijan-Armenia state border passing across Zabukh village of the Lachin district on August 1, 2023, was also received in confidential. The NPG members presented him legislative acts in his own language. During the interview it was found that the rights of this detained individual were ensured without any discrimination and medical-psychological care was provided as well. R.Beglaryan himself confirmed these issues in his appeal and expressed his gratitude.
In the course of the visit, the received persons were explained the appeal mechanisms on their rights. Furthermore, they were given informational publications related to national legislative acts and international tools, as well as application ways to the Ombudsman’s Call Center 916.