Ombudsmanın Milli Priventiv Qrupunun üzvləri Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Tərbiyə Müəssisəsinə başçəkmə həyata keçirib
14-09-2023 1571 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın Milli Priventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətin Tərbiyə Müəssisəsinə tematik başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd uşaqların sosial ehtiyaclarının öyrənilməsi,  hüquqlarının təmini vəziyyəti, saxlanma şəraiti və rəftar məsələləri, tibbi yardımın və psixoloji işin təşkili, qidalanma səviyyəsinin araşdırılması, eyni zamanda uşaqları “Penitensiar müəssisələrdə cəza çəkməkdən azad edilmiş şəxslərin sosial adaptasiyası haqqında” qanunla tanış etmək olub.
Başçəkmənin gedişatında nahar fasiləsi zamanı MPQ-nin üzvlərinin və müəssisə rəhbərliyinin iştirakı ilə yeməkxanaya baxış keçirilib, yeməklərin keyfiyyəti və menyu ilə uyğunluğu araşdırılıb.
Daha sonra   müəssisənin akt zalında uşaqlarla görüşən Ombudsman Aparatının əməkdaşları təqdimat zamanı uşaqlara qanunda cəzaçəkmədən azad edilmiş uşaqların cəmiyyətə uğurlu adaptasiyası üçün nəzərdə tutulmuş tədbirlər barədə məlumat vermiş, təqdimatın sonunda uşaqların bütün suallarını cavablandırmışlar.
Başçəkmənin yekununda uşaqlar fərdi qaydada qəbul edilmiş, müraciətləri dinlənilmişdir. Fərdi söhbət zamanı uşaqlar paltaryuyan maşınla təmin olunmalarına dair köməklik göstərilməsini xahiş etmiş, bu barədə  müəssisə rəhbərliyi ilə söhbət aparılmış və məsələ yerində  həll olunmuşdur.

The members of the Ombudsman’s National Preventive Group conducted monitoring visit to the Correctional Facility of the Penitentiary Service
14-09-2023 1489 dəfə oxunub
The members of the Ombudsman’s National Preventive Mechanism (NPM), Sabina Aliyeva, carried out a thematic visit to the Correctional Facility of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice within the framework of the National Preventive Mechanism activities.
The purpose of the visit organized in line with the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman was to assess the social needs of children, ensure their rights, examine living conditions and treatment issues, organize medical assistance and psychological support, investigate the level of nutrition, and also familiarize children with the law on the "Social Adaptation of Persons Released from Penitentiary Institutions."
İn the course of the visit, during lunch time, NPG members monitored the cafeteria in presence of the institution's management and assessed the quality of meals and their compatibility with the menu.
Later, during the presentation took place in the activity hall of the institution, the staff of the Ombudsman Office informed the juveniles about the measures envisaged for the successful adaptation of children released from detention to society, and at the end of the presentation, they answered all the children's questions.
At the end of the visit, individual interviews were conducted with the children, during which their requests were listened to. During these private conversations, some children requested assistance in providing a laundry machine. The issue was discussed with the institution's management, and the issue was addressed.