Ombudsman Səbinə Əliyeva Tatarıstan Respublikasında səfərdədir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikasında “Rusiya-İslam dünyası: KazanForum” 2024 XV Beynəlxalq İqtisadi Forumunda iştirak edib.
Forumda “Azərbaycan Respublikasında qadınların səlahiyyətlərinin artırılması” mövzusunda çıxışı zamanı Müvəkkil Azərbaycanda qadınların cəmiyyətdəki rolundan, onların ölkənin ictimai-siyasi həyatında iştirakının əhəmiyyətindən bəhs edib.
Qadınların hüquqlarının müdafiəsi və gender bərabərliyinin təmin edilməsində ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının mühüm rol oynadığını qeyd edən S.Əliyeva müvafiq sahədə həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə məlumat verib, Aparat tərəfindən qadınlar arasında hüquq mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində hüquqi maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirildiyini qeyd edib. Eləcə də təsisat tərəfindən “Genderə giriş” mühazirələr toplusunun, çap vasitələrinin və müvafiq mövzuda məqalələrin hazırlandığı bildirilib.
Eyni zamanda, Ombudsman tərəfindən mövcud qanunvericilik aktlarına əlavə və dəyişikliklərin edilməsi, eləcə də yeni qanun layihələrinin qəbul olunması ilə bağlı tövsiyələrin hazırlandığı diqqətə çatdırılıb.
Müvəkkil ölkəmizdə qadınların hüquq və azadlıqlarının təmini məsələlərinə, gender bərabərliyinə nail olunmasına xüsusi diqqət yetirildiyini söyləyib, qadın hüquqlarının müdafiəsi baxımından milli qanunvericilikdə mühüm əhəmiyyətə malik islahatların həyata keçirildiyini qeyd edib.
Ombudsman qadınların ölkə həyatının bütün sahələrinə fəal cəlb olunması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində gender siyasətinin inkişafında irəliləyişlərin əldə olunduğunu bildirib.
Müvəkkil qadınların təhsil almaq hüququnun təmini, qadın sahibkarlığının inkişaf etdirilməsi istiqamətində əldə edilmiş müsbət təcrübələri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Səfər çərçivəsində Ombudsman Səbinə Əliyeva Tatarıstan Respublikası Dövlət Şurasının “Mərhəmət” qadın deputatları assosiasiyasının rəhbəri Alsu Nəbiyeva və bir qrup qadın deputatla görüşüb.
Görüş zamanı Müvəkkil insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyətindən danışıb, beynəlxalq əməkdaşlığa mühüm əhəmiyyət verildiyini, o cümlədən xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatları ilə sıx əlaqələrin mövcud olduğunu qeyd edib.
Tatarıstanın Ombudsmanı ilə əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edən S.Əliyeva təsisatlar arasındakı mövcud münasibətləri yüksək qiymətləndirib. Görüşdə, həmçinin insan hüquq və azadlıqlarının təmini və bir sıra digər istiqamətlərdə gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Daha sonra Ombudsman “Tatarıstan Respublikasının Azərbaycan Milli-Mədəniyyəti Muxtariyyəti” regional ictimai təşkilatında görüş keçirib. Görüş zamanı Müvəkkilə təşkilatın fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verilib, müxtəlif xalqların ənənələrinin, dillərinin qorunub saxlanılması üçün tədbirlərin görüldüyü diqqətə çatdırılıb, məktəblilər üçün “Dostluq dərsləri”nin tədris olunduğu qeyd edilib, eyni zamanda, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Ombudsman Sabina Aliyeva is on an official visit to the Republic of Tatarstan
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the XV International Economic Forum “Russia-Islamic World: KazanForum 2024,” held in the Republic of Tatarstan of the Russian Federation.
The Ombudsman, in her speech “Increasing Women Empowerment in the Republic of Azerbaijan” in the Forum, spoke about the role of women in Azerbaijan society, stressing the importance of their participation in the public and political life of the country.
Pointing out that ombudspersons and NHRIs play a significant role in the protection of women’s rights and gender equality, Sabina Aliyeva briefed her activities in the relevant field, adding that the Ombudsman Office held legal awareness events with the aim of developing legal culture among women. Furthermore, the Ombudsman Institution has prepared a series of lectures entitled “Introduction to Gender,” along with print materials and articles in the related field.
It was brought to the attention of the participants that the Ombudsman initiated recommendations for the  amendment of the existing legal-framework and the adoption of the relevant new bills.
The Ombudsman said that issues related to the protection of women’s rights and freedoms and ensuring gender equality are receiving special attention in Azerbaijan, stating that significant legislative reforms are being carried out in terms of upholding women’s rights.
Considerable developments in gender-responsive policy have been accomplished by virtue of measures taken to encourage women to participate in all areas of the country, the Ombudsman said.
The participants of the forum were also informed by the Ombudsman about good experiences in the fields of protecting women’s right to education and developing women’s entrepreneurship.
Within the framework of the visit, the Ombudsman, S. Aliyeva, met with Alsu Nabiyeva, Head of the Association of Women Deputies “Marhamat / Mercy” and a group of women deputies of the State Council of the Republic of Tatarstan.
At the meeting, the Ombudsman gave information about her activities for the protection and promotion of human rights and freedoms, underscoring that international cooperation, including close relationships with foreign ombudspersons and NHRIs, takes an important place in these activities.
S. Aliyeva, further speaking about the cooperative relations with the Ombudsman of Tatarstan, highly appreciated the existing relationships between the institutions. future cooperation prospects in ensuring human rights and freedoms, as well as in several other areas, were also discussed at the meeting.
Later, the Ombudsman held a meeting at the regional public organization “National-Cultural Autonomy of Azerbaijan of the Republic of Tatarstan.” During the meeting, the Azerbaijani Ombudsman was informed about the organization's areas of activity, highlighting that measures are taken to preserve the traditions and languages of various peoples, and it was noted that “friendship lessons” are taught to schoolchildren.