Ombudsman GANHRI-nin illik iclası çərçivəsində biznes və insan hüquqları mövzusunda tematik sessiyada çıxış edib
10-05-2024 2532 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Qlobal Alyansının (GANHRI) Cenevrə şəhərində keçirilən illik iclası çərçivəsində “Biznes və insan hüquqları: Milli insan hüquqları təsisatlarının rolu və təcrübələri” mövzusunda tematik sessiyada iştirak edib.
Sessiyada çıxışı zamanı Ombudsman biznes və insan hüquqları sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib, bu sahədə beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) ilə əməkdaşlığın mövcud olduğunu diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, müvafiq sahədə milli qiymətləndirmə sənədinin cari il hazırlanaraq BMTİP-yə təqdim edildiyi və bu istiqamətdə bir sıra görüşlərin keçirildiyi qeyd olunub.
Müvəkkil BMT tərəfindən qəbul edilmiş “Biznes və insan hüquqları sahəsində Rəhbər Prinsiplər”in ölkəmizdə milli qanunvericiliyə implementasiyası üzrə aparılan işlərdən də bəhs edib.
S.Əliyeva, həmçinin Azərbaycanda müvafiq sahə ilə bağlı perspektivlərin və müsbət təcrübələrin öyrənilməsi məqsədilə geniş məsləhətləşmələrin, müzakirələrinin həyata keçirildiyini, bu sahədə insan hüquqlarının təşviqi və müdafiəsi istiqamətində təşəbbüslərin davam etdirildiyini bildirib.
Sessiya çərçivəsində biznes fəaliyyəti üzrə insan hüquqları ilə bağlı mövcud tendensiyalar və çağırışlar müzakirə edilib, milli insan hüquqları təsisatlarının bu istiqamətdə müsbət təcrübələri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində Ombudsman Səbinə Əliyeva BMT-nin İnkişaf Proqramının Biznes və insan hüquqları üzrə qlobal rəhbəri Livio Sarandrea ilə görüş keçirib. Görüşdə biznes və insan hüquqları sahəsində milli qiymətləndirmə sənədi ilə əlaqədar müzakirələr aparılıb.

Ombudsman spoke at the thematic session on business and human rights within the GANHRI 2024 Annual Meeting
10-05-2024 2534 dəfə oxunub
Ombudsman spoke at the thematic session   on business and human rights within the GANHRI 2024 Annual Meeting
The delegation led by Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of Azerbaijan, participated in the thematic session “Business and Human Rights: The Role and Experiences of NHRIs” within the GANHRI 2024 Annual Meeting, held in Geneva.
During the session, the Ombudsman informed the participants about the activities in the field of business and human rights, underscoring the cooperation with international institutions, including the United Nations Development Program (UNDP).
It was further noted that a national baseline assessment in the relevant field was generated this year and submitted to the UNDP, adding to that, a number of gatherings in this field also took place. The Ombudsman also highlighted the measures taken to implement the UN Guiding Principles on Business and Human Rights into a national legal framework.
S.Aliyeva, also said that broad consultations and discussions were arranged to learn perspectives and good experiences in Azerbaijan relating to this field, pointing out that the relevant initiatives for the protection and promotion of human rights have been continuing.
Current trends and challenges in relation to human rights in business activities were discussed at the session, which was assembled to exchange positive practices of NHRIs in the relevant field.
During the visit, the Ombudsman, S. Aliyeva, convened with Livio Sarandrea, the UNDP Global Adviser for Business and Human Rights, where the sides discussed the national baseline assessment on business and human rights.