08-05-2024 2996 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Qlobal Alyansının (GANHRI) Cenevrə şəhərində keçirilən növbəti illik iclasında iştirak edir. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən milli insan hüquqları təsisatlarının rəhbər və nümayəndələrinin, habelə beynəlxalq təşkilatların təmsilçilərinin və ekspertlərin də iştirak etdiyi tədbir çərçivəsində digər cari məsələlərlə yanaşı, prioritet mövzu olaraq iqlim dəyişikliyi və insan hüquqları barədə müzakirələr aparılıb.
Azərbaycan Ombudsmanı iclasda çıxış edərək, sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun müdafiəsi sahəsində milli insan hüquqları təsisatlarının vacib rol oynadığını bildirib. Çıxışı zamanı Müvəkkil BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri sırasında iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizənin mühüm bir istiqamət olduğunu qeyd edərək, bu prosesdə milli insan hüquqları təsisatlarının iştirakının əhəmiyyətinə toxunub.
S.Əliyeva bu il BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-un Azərbaycanda keçiriləcəyini bildirərək, Ombudsman Aparatının da aidiyyəti sahədə tədbirlər planlaşdırdığını qeyd edib.
Çıxış zamanı iqlim dəyişikliyinin insan hüquqlarına mümkün təsirləri ilə bağlı məlumatlılığın artırılması istiqamətində maarifləndirici tədbirlərin təşkil olunacağı və Ombudsman təsisatının beynəlxalq meyarlara uyğun olaraq bu sahədə həyata keçirdiyi fəaliyyəti diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra milli insan hüquqları təsisatları tərəfindən 2023-cü ildə qəbul edilmiş Kiyev-Kopenhagen Bəyannaməsinin icrası istiqamətində Milli Preventiv Mexanizm (MPM) mandatı çərçivəsində görülmüş işlər barədə təcrübə mübadiləsi aparılıb.
Müvəkkil MPM mandatı çərçivəsində görülmüş işlər, bu sahədə əldə olunmuş müsbət təcrübələr, əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə keçirilən başçəkmələr, eləcə də işgəncə və digər pis rəftarın qarşısının alınması mövzusunda təşkil edilən maarifləndirmə tədbirləri barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Tədbir zamanı tematik sessiyada Ombudsman tərəfindən ölkəmizin üzləşdiyi mina problemi ilə bağlı məsələ qaldırılıb, otuz ilə yaxın işğal dövründə torpaqlarımızda basdırılmış minaların keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıdışına maneə yaratdığı, mülki şəxslərin həyatına və sağlamlığına ciddi təhdid törətdiyi diqqətə çatdırılıb. Müvəkkil beynəlxalq qurumları bu problemin aradan qaldırılması istiqamətində fəal olmağa və ölkəmizə dəstək göstərməyə çağırıb.
Səfər çərçivəsində Ombudsman Səbinə Əliyeva BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının icraçı katibinin müavini Dmitri Mariyasin ilə görüş keçirib. Görüş zamanı COP29 çərçivəsində milli insan hüquqları təsisatlarının fəaliyyətinin əhəmiyyəti vurğulanıb, Azərbaycanın Ombudsman təsisatı tərəfindən bu istiqamətdə nəzərdə tutulan tədbirlər barədə müzakirələr aparılıb.

Ombudsman participated in the GANHRİ 2024 Annual Meeting
The delegation led by Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner of Azerbaijan (Ombudsman), is currently participating in the GANHRI 2024 Annual Meeting held in Geneva. During the meeting that gathered heads and representatives of various NHRIs, international institutions, and experts, along with other topical issues, climate change and human rights-related issues were also discussed as priorities.
Speaking at the event, the Azerbaijani Ombudsman pointed out the importance of NHRIs in protecting  the right to live in a healthy environment. The Ombudsman, underscoring the fight against climate change as one of the UN SDGs, added that NHRIs participation plays a significant role in this process.
Saying that the COP 29 UN Climate Change Conference will be held in Azerbaijan, S. Aliyeva stressed that the Ombudsman Institution also schedules to hold events related to this field. Furthermore, along with the activities carried out by the ombuds institution of Azerbaijan in line with international standards, in this respective field, it was also said that holding public awareness events on the possible effects of climate change is scheduled.
Later, an exchange of good experiences within the national preventive mechanism mandate to ensure the enforcement of the Kyiv-Copenhagen Declaration, adopted in 2023, was held.
Ombudsman brought to the attention of the participants the activities implemented under the NPM jurisdiction, developments in this field, unannounced monitoring visits to places where individuals cannot leave at their own will, as well as public awareness events on the prevention of torture and ill-treatment.
During the thematic session, Ombudsman raised the landmine problem that Azerbaijan faces, underscoring obstacles created by these landmines, planted in our territories during the three decade period of occupation, to the safe return of our former IDPs to their homes, and serious threats posed to the lives and health of civilians. She called on international organizations to actively engage in addressing this issue and support our state in this process.
During the official visit, Ombudsman had a meeting with Dmitry Mariyasin, the Deputy-Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe. At this meeting, the significance of the role of NHRIs within COP 29 was emphasized, outlining the future activities that the ombuds institution of Azerbaijan will undertake in this direction.