Fransanın paytaxtı Parisdə bir qrup erməninin Azərbaycan Səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzinə hücumuna Ombudsmanın etiraz bəyanatı
17-06-2022 3727 dəfə oxunub
Bir sıra kütləvi informasiya vasitələrində yayılan məlumata istinadən Fransanın paytaxtı Parisdə bir qrup erməni Azərbaycan Səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzinə hücum edərək Parisdə “Qarabağa aparan yol” filminin nümayişinin baş tutmaması üçün təxribat törətməyə çalışıblar.
Onlar Azərbaycan Respublikasının Şuşa şəhəri, o cümlədən Qarabağ bölgəsi ilə bağlı təxribatçı şüarlar səsləndirib, dinc insanlara hücum edərək zorakılıq nümayiş etdiriblər. Hücum zamanı Fransa-Azərbaycan Dialoqu Assosiasiyasının vitse-prezidenti Aytən Muradova və digər iştirakçılar xəsarət alıblar. Polis hadisə yerinə gələrək təxribatın qarşısını alıb.
Təəssüf hissi ilə qeyd etmək istərdik ki, dünyanın bir çox yerlərində söz, fikir və ifadə azadlığından istifadə etməklə Azərbaycan mədəniyyətini, tarixini dünya ictimaiyyətinə çatdırmağa çalışan azərbaycanlılar dəfələrlə milli, etnik və nifrət zəminində hücumlara məruz qalırlar.
Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 10-cu maddəsinin, Mülki və Siyasi Hüquqlar Haqqında və İqtisadi, Sosial və Mədəni Hüquqlar Haqqında Beynəlxalq Paktların və digər beynəlxalq sənədlərin müddəalarının kobud pozulması ilə müşaiyət olunan bu hadisələr Ermənistanın etnik və dini zəmində nifrət, düşmənçilik və dözümsüzlük siyasətinin bariz nümunəsidir.
Ermənistanın dövlət siyasətinin əsasını təşkil edən və azərbaycanlılara qarşı ayrı-seçkiliyi, nifrəti alovlandıran, təşviq edən bu kimi təxribatçı əməllər, bu ölkə rəhbərliyinin ermənilərlə azərbaycanlılar arasında “etnik uyğunsuzluğa” aşkar inamının sübutudur.
Ombudsman olaraq, Ermənistanın Azərbaycana, eyni zamanda xarici ölkələrdəki azərbaycanlı icmalarının üzvlərinə qarşı yönələn nifrətə əsaslanan cinayət əməllərini qətiyyətlə pisləyir, Ermənistan tərəfini məqsədli gərginlik yaradaraq sülh danışıqlarına əngəl törətmək cəhdlərindən əl çəkməyə, üzərinə götürdüyü öhdəliklərə əməl etməyə, insan hüquq və azadlıqlarına hörmətlə yanaşmağa çağırırıq.
17 iyun 2022-ci il
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, UNICEF-in, UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilib.

STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan with respect to the attack by a group of Armenians on the Cultural Center of the Azerbaijani Embassy in Paris, France
17-06-2022 3643 dəfə oxunub
STATEMENT  of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan with respect to the attack by a group of Armenians on the Cultural Center of the Azerbaijani Embassy in Paris, France
According to a number of media reports, a group of Armenians attacked the Cultural Center of the Azerbaijani Embassy and tried to sabotage the screening of the film "The Road to Karabakh" in Paris.
They chanted provocative slogans about the city of Shusha, as well as the Karabakh region of the Republic of Azerbaijan and attacked civilians and demonstrated violence. Vice-president of the French-Azerbaijani Dialogue Association Ayten Muradova and other participants were injured in the attack. Police arrived at the scene and prevented the provocation.
We regret that in many parts of the world, Azerbaijanis who try to convey the truth of Azerbaijani culture and history to the world community using freedom of speech, opinion, and expression have been repeatedly attacked on the basis of national ethnicity and hatred.
These events accompanied by gross violations of Article 10 of the European Convention on Human Rights, the International Covenant on Civil and Political Rights, and the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights and other international instruments are a clear example of Armenia's policy of hatred, enmity and intolerance on ethnic and religious grounds.
These provocative acts, which form the basis of Armenia's state policy and incite discrimination and hatred against Azerbaijanis, are evidence of the fact that the leadership of this state strongly believes in "ethnic incompatibility" between Armenians and Azerbaijanis.
As the Ombudsman, I strongly condemn criminal actions of Armenia based on hatred against Azerbaijan, as well as members of the Azerbaijani community abroad, and call on the Armenian side to refrain from attempts that impede peace talks and to fulfill its obligations and to respect human rights and freedoms.