BMT-nin İşgəncələr Əleyhinə Komitəsinin 79-cu sessiyası çərçivəsində Ombudsmanın növbəti hesabatı ilə bağlı dinləmə keçirilib
25-04-2024 2002 dəfə oxunub
Məlum olduğu kimi, 2020-ci il yanvarın 8-də Azərbaycan Respublikası tərəfindən BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının həyata keçirilməsi ilə bağlı görülmüş işlərə dair 5-ci dövri məruzə BMT-nin İşgəncələr Əleyhinə Komitəsinə təqdim edilmişdir. Bununla bağlı Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) müvafiq dövr üzrə əlavə hesabatı da həmin komitəyə təqdim olunmuşdur.
Həmin hesabatın müzakirəsi məqsədilə BMT-nin İşgəncələr Əleyhinə Komitəsinin Müvəkkilə ünvanlanan rəsmi dəvəti əsasında Ombudsman Aparatı rəhbərinin müavini və Milli Preventiv Qrupun rəhbəri Rəşid Rumzadə, Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Zaur Vəliməmmədli 2024-cü il aprelin 22-də İsveçrənin Cenevrə şəhərində komitə üzvləri ilə keçirilən xüsusi iclasda iştirak ediblər.
Müzakirələr zamanı komitə üzvlərinə Müvəkkilin Milli Preventiv Mexanizm mandatı çərçivəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti, təcrübədə əldə olunan yeniliklər, həyata keçirilən preventiv tədbirlər barədə geniş məlumat verilib. “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa yeni mərhələdə sözügedən komitənin tövsiyələri də nəzərə alınmaqla edilən yeni dəyişikliklərin Ombudsmanın Milli Preventiv Mandatı çərçivəsində fəaliyyətini gücləndirməklə yanaşı, eyni zamanda beynəlxalq norma və prinsiplərə uyğun olduğu diqqətə çatdırılıb.

Within the 79th session of the Committee against Torture, a hearing was held regarding the Ombudsman's next complementary report
25-04-2024 2003 dəfə oxunub
On 8 January 2020, Azerbaijan submitted its fifth periodic state report to the Committee Against Torture of the United Nations (CAT) on the implementation of the "Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman, or Degrading Treatment or Punishment." In this regard, the Ombudsman of Azerbaijan has also submitted its complementary report to the relevant Committee for the respective period.
Based on the official invitation, Rashid Rumzada, the Deputy Head of the Ombudsman Office and the Head of the National Preventive Group, and Zaur Valimammadli, the Head of the Department for Cooperation with International Organizations and Civil Society Institutions for the discussion of the mentioned report, participated in a special session held on April 22, 2024, in Geneva, Switzerland, with members of the Committee.
During the discussions, the Committee Members were detailed informed about the Ombudsman’s activities within the NPM mandate, positive developments of the experience, and preventive measures implemented. It was highlighted that the new amendments to the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, made considering the recommendations of the respective Committee, not only strengthen the Ombudsman’s NPM mandate but also ensure its compliance with international norms and principles.
During the hearing, the questions of the Committee Members were answered, and discussions took place during the session.