Beynəlxalq təşkilatlar Ermənistanın Azərbaycana qarşı daha da kəskinləşən nifrət siyasətinə biganə qalmamalıdır
14-08-2023 1488 dəfə oxunub
Məlumdur ki, dözümsüzlük mühiti və nifrət nitqi insan hüquqlarının təmininə əsas təhdid kimi çıxış edən amillərdəndir. Hazırda sosial şəbəkələrdə davamlı olaraq azərbaycanlıları hədələyən, ölümlə təhdid edən açıqlamaların verilməsi, təhqiredici ifadələrdən geniş şəkildə istifadə edilməsi, etnik zəmində nifrətin təşviq edilməsi məhz uzun illərdir Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı yaradılmış dözümsüz münasibətin nəticəsidir.
Təəssüflə bildiririk ki, Ermənistan tərəfindən Azərbaycana və azərbaycanlılara qarşı bu məqsədlə atılan addımlar nəinki səngimir, əksinə son zamanlar daha da kəskin şəkil almaqdadır. Bu günlərdə Ermənistanın yerli və beynəlxalq ictimai rəyi çaşdırmağa xidmət edən əsassız təbliğatına dəstək verən bir sıra bəyanatların da iki ölkə arasında ədalətli sülhün təmininə deyil, qarşıdurmanın yenidən alovlanmasına xidmət etdiyini vurğulamaq istərdik.
Bu baxımdan, bir daha bölgədə sülhün bərqərar olunmasının vacibliyini qeyd edir, Ermənistanın hakim dairələrini, nüfuzlu insan hüquqları təşkilatlarını və hüquq müdafiəçilərini beynəlxalq hüququn tələblərinə hörmət etməyə və ədaləti mövqe tutaraq nifrət siyasətinin qarşısının alınmasına dəstək verməyə çağırırıq.
Qeyd edək ki, Ermənistanın Azərbaycanofobiya siyasətinin nəticələrini özündə əks etdirən materiallar mütəmadi olaraq monitorinq edilərək beynəlxalq təşkilatların diqqətinə çatdırılır.

International organizations should not remain indifferent to Armenia's hate policy against Azerbaijan which has become more acute
14-08-2023 1491 dəfə oxunub
It is well known that intolerance and hate speech are among the major threats to the human rights. Presently, issuing threatening statements against Azerbaijanis and death threats, widely using insulting expressions, and promoting hatred on ethnic grounds are the result of intolerant attitude formed by Armenia against Azerbaijan for many years.
We regretfully note that Armenia's actions against Azerbaijan and Azerbaijanis for this purpose are not slowing down, vice versa become more severe nowadays. We would also like to emphasize that several recent statements supporting Armenia's groundless propaganda, which mislead the local and international public opinion, serve not to ensure fair peace between the two countries but to reignite the conflict.
In this regard, we once again note the importance of establishing peace in the region and call on Armenia's ruling circles, influential human rights organizations, and human rights defenders to respect the requirements of international law and support the prevention of hate policy by taking a position of justice.
It should be noted that materials reflecting the results of Armenia's Azerbaijanophobia policy are regularly monitored and brought to the attention of international organizations.