Ombudsmanın nümayəndələri “Ekoloji təhlükəsizlik və yaşıl dünya” adlı işgüzar konfransda iştirak ediblər
18-04-2024 2265 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar həyata keçirilən silsilə tədbirlər çərçivəsində Baş Prokurorluğun təşkilatçılığı ilə “Ekoloji təhlükəsizlik və yaşıl dünya” adlı işgüzar konfrans təşkil olunub.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin sektor müdirləri Mahir Məmmədov və Müqalib Mahmudov tədbirdə iştirak ediblər.
Tədbirdə “Ətraf mühitin mühafizəsi və insan hüquqları” mövzusunda çıxışı zamanı M.Mahmudov Ombudsmanın ekoloji hüquqların təmin olunması sahəsində fəaliyyəti barədə məlumat verib, Müvəkkil tərəfindən Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi ekoloji cinayətlərlə bağlı beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarına müraciətlərin ünvanlandığını qeyd edib. Həmçinin cari il COP29 çərçivəsində Ombudsman təsisatı tərəfindən hüquqi maarifləndirmə tədbirlərinin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Konfrans zamanı, həmçinin iştirakçılar “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində Sumqayıt şəhərində yerləşən Heydər Əliyev adına parkda ağaclar əkiblər.

The Ombudsman’s representatives participated in the conference on “Environmental Safety and the Green World”
18-04-2024 2268 dəfə oxunub
The Prosecutor-General Office organized a business conference on “Environmental Safety and Green World” within the framework of a range of measures as 2024 was declared “Green World Solidarity Year” in Azerbaijan.
Mahir Mammadov and Mugalib Mahmudov, two heads of units at the Department for Cooperation with International and Civil Society Organizations in the Ombudsman Office, took part in the conference.
At the event, speaking about the topic of “Protection of Environment and Human Rights,” M. Mahmudov gave information about the Ombudsman’s activities in ensuring ecological rights, saying that the Ombudsman appealed to the international human rights organizations about ecological crimes committed by Armenia against Azerbaijan. Furthermore, in the current year, within the framework of COP29, he pointed out that the Ombudsman Office to be held legal awareness events.
During the conference, the participants planted trees in the “Heydar Aliyev Park” in Sumgayit city within this Green World Solidarity Year.”