Ombudsman BMT-nin İnkişaf Proqramının ölkəmizdəki rezident nümayəndəsi ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının ölkəmizdəki rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Alessandra Rokkasalvonu qəbul edib.
Görüşdə Müvəkkil qonağa Ombudsmanın insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə geniş məlumat verib, beynəlxalq qurumlarla, o cümlədən BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutları ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb.
Biznes və insan hüquqları sahəsində fəaliyyəti barədə danışan Ombudsman bu sahədə dövlət qurumları, vətəndaş cəmiyyəti institutları, habelə beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığın həyata keçirildiyini, BMT tərəfindən qəbul olunmuş “Biznes və insan hüquqları sahəsində Rəhbər Prinsiplər”in ölkəmizdə milli qanunvericiliyə implementasiyası və milli fəaliyyət planının hazırlanması üzrə işlərin aparıldığını vurğulayıb. Həmçinin Ombudsman təsisatı tərəfindən “Biznes və İnsan Hüquqları üzrə Rəhbər Prinsiplərə ümumi baxış” adlı vəsaitin hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilmiş faktaraşdırıcı missiyalardan bəhs edən Müvəkkil Ermənistanın işğalçılıq siyasəti nəticəsində beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüquq normalarının pozulduğunu, işğal nəticəsində yaranmış mina probleminin aradan qaldırılmasında beynəlxalq təşkilatların yaxından iştirakının zəruriliyini, bununla bağlı xüsusi Ad hoc hesabatların hazırlanaraq aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlara, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarına ünvanlandığını qeyd edib.
Görüş zamanı cari ildə ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 çərçivəsində mümkün əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Eyni zamanda, COP29 zamanı milli insan hüquqları institutlarının fəal iştirakının vacibliyi vurğulanıb.
BMT-nin İnkişaf Proqramının ölkəmizdəki rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Alessandra Rokkasalvo öz növbəsində səmimi qəbula görə Ombudsmana minnətdarlığını bildirib.

The Ombudsman had a meeting with Acting UNDP Resident Representative in Azerbaijan
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, had a meeting  with Alessandra Roccasalvo, acting UNDP Resident Representative in our country.
During the meeting, the Ombudsman gave comprehensive information to the guest about her activities in the field of protection of human rights and freedoms, outlining close cooperation with international organizations, including the United Nations and its specialized agencies, as well as ombudspersons and national human rights institutions of other countries.
Speaking about activities in the field of business and human rights, the Ombudsman pointed out the collaboration with state institutions, civil society organizations, and international organizations, emphasizing the measures taken to implement the UN Guiding Principles on Business and Human Rights in our national legislation and prepare a national action plan. In addition, the Ombudsman Office has prepared a publication  titled "An Overview of the Guiding Principles on Business and Human Rights."
Briefing about fact-finding missions carried out in our liberated territories, the Ombudsman stated that, as a result of Armenia's occupation policy, the norms of  international law and international humanitarian law were violated. She also highlighted the importance of the close participation of international organizations in the resolution of the landmine problem caused as a result of the occupation. S. Aliyeva also said that specific ad hoc reports were prepared and sent to relevant international organizations, the ombudsmen and foreign NHRIs.
At the meeting, the parties discussed the potential perspectives of cooperation within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), which our country will host this year. The importance of the active participation of NHRIs during COP29 was also emphasized.
In her turn, A.Roccasalvo, the acting resident representative of the UNDP in Azerbaijan, thanked the Ombudsman for the warm reception.
In conclusion, several other mutually interesting issues were also discussed in the course of the meeting.