Ombudsman “Femida Könüllüləri” Təşkilatının üzvləri ilə görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva “Femida Könüllüləri” Təşkilatının üzvləri ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Ombudsman təsisatın yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. Müvəkkil cəmiyyətdə hüquq düşüncəsinin və hüquq mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə hüquqi maarifləndirmə işinin həyata keçirilməsinə xüsusi diqqət yetirdiyini, bununla əlaqədar Ombudsman tərəfindən təsdiq olunmuş tədbirlər planı çərçivəsində insan hüquqlarına dair müxtəlif aktual mövzulara həsr edilmiş tədbirlərin təşkil olunduğunu qeyd edib.
Ombudsman mandatının beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq genişləndirilməsi ilə bağlı məsələlərə toxunaraq, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklərdən və Aparatın strukturunun optimallaşdırılması ilə bağlı islahatlardan bəhs edib.
Ölkəmizdə gənclərin inkişafı və könüllülük fəaliyyətinə mühüm yer verildiyini bildirən Müvəkkil təsisatın fəaliyyətində könüllülərin də iştirak etdiyini, onların Aparatın müxtəlif struktur bölmələrində təcrübə prosesinə cəlb olunduğunu vurğulayıb. Bununla yanaşı, müxtəlif ali məktəblərdə bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə təhsil alan gənclərin istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübəsində iştirak etdiyi də diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə, həmçinin Ombudsman Aparatında qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə dair irəli sürülən təkliflər, Konstitusiya Məhkəməsinə göndərilən sorğular, habelə Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanan hesabatlar barədə ətraflı məlumat verilib.

The Ombudsman had a meeting with the “Femida Volunteers” organization
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, had a meeting with members of the "Femida Volunteers" organization.
During the meeting, the Ombudsman provided detailed information about the establishment history and activities of the Institution. The Ombudsman pointed out that she especially focuses on legal education activities to promote legal thinking and legal culture in society. It was also said that various events on human rights were organized as a part of the approved action plan by the Ombudsman.
Outlining the expansion of her mandate in accordance with international human rights standards, the Ombudsman spoke about amendments to the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan and reforms aimed at optimizing the structure of the Office.
Emphasizing the significant development of youth and volunteering activities in the country, the Ombudsman said that volunteers actively participate in the activities in various structural divisions of the Office. It was also highlighted that the youngsters who are educating at the undergraduate and graduate degree levels are also involved in internships and scientific research.
At the meeting, detailed information was provided about the Ombudsman’s proposals for improving legislation, inquiries sent to the Constitutional Court, and reports addressed to international organizations for the conveyance of the truths about Azerbaijan to the global community.