Ombudsman Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının hərbi hissəsində olub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) ilə Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının Komandanlığı arasında razılaşdırılmış tədbirlər planına müvafiq olaraq Ombudsman Səbinə Əliyeva və Aparatın nümayəndələri Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının “N” saylı hərbi hissəsinə başçəkmə həyata keçiriblər.
Ombudsman və Aparatın nümayəndələri hərbi hissənin qərargahına, əsgər yataqxanasına, tibb məntəqəsinə, yeməkxanaya, ərzaq və əşya anbarlarına baxış keçiriblər.
Müvəkkil qərargahda hərbi hissənin Şərəf kitabına ürək sözlərini yazıb, eyni zamanda, Daxili Qoşunların Birinci Qarabağ müharibəsi, Vətən müharibəsi və antiterror əməliyyatı zamanı şəhid olmuş hərbi qulluqçularının xatirəsinə həsr edilmiş guşələrlə tanış olub.
Şəxsi heyət üçün yaradılmış mənzil-məişət şəraiti, hərbi qulluqçuların əşya və ərzaq təminatı, onların yaxınları ilə əlaqə saxlamaları üçün quraşdırılmış taksafon aparatlarının olması müsbət qiymətləndirilib.
Ombudsman hərbi hissənin müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçuları ilə görüş keçirib. Hüquqi maarifləndirmə, ideoloji və təlim-tərbiyə işlərinin, həmçinin Vətənə sədaqət və vətənpərvərlik hissinin gücləndirilməsi sahəsində aparılan işlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Eyni zamanda, şəxsi heyətə Müvəkkilə müraciət formaları, həmçinin 916 Çağrı Mərkəzi barədə məlumat verilib və müvafiq məlumat lövhələri şəxsi heyətə uyğun olan yerlərdə yerləşdirilməsi üçün hərbi hissə rəhbərliyinə təqdim olunub.
Görüş zamanı Müvəkkil hərbi hissə komandirinə xatirə hədiyyəsi və hərbi hissənin kitabxanası üçün müvafiq kitablar təqdim edib.
Daha sonra Ombudsman Daxili Qoşunların rəhbərliyi ilə gələcəkdə qarşılıqlı əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi perspektivlərini müzakirə edib.

The Ombudsman visited a military unit of the Internal Troops of the Ministry of Internal Affairs
According to the working plan agreed upon between the Ombudsman Office of Azerbaijan and the Command of Interior Troops of the Ministry of Internal Affairs, the Ombudsman, Sabina Aliyeva and members of the Ombudsman Office conducted a monitoring visit to the military unit of the Internal Troops of the Ministry of Internal Affairs.
The Ombudsman and members of the Office monitored military headquarters, soldiers’ dormitory, medical unit, canteen, and food and commodity warehouses.
The Ombudsman wrote heartfelt words in the Honor Book of the military headquarters, got acquainted with the corners dedicated to the memory of the military servicemen who died during the First and Second Karabakh Wars, and anti-terror operations.
The living conditions created for the personal staff, the provision of goods and supplies for military personnel, and the installation of telephone booths for maintaining contact with their families are positively evaluated.
The Ombudsman held a meeting with active-duty military personnel at the headquarters. The importance of legal education, ideological training activities, as well as strengthening loyalty and patriotism to the homeland was emphasized. Furthermore, the military personnel were also given information about how to apply to the Ombudsman and on the “916 Call Center,” as well as placing relevant information boards in appropriate locations for the personal staff.
During the meeting, the Ombudsman presented a commemorative gift to the military unit commander and also provided relevant books for the library in the military unit.
Later, the Ombudsman discussed with the management of the Internal Troops the prospects for further expanding mutual cooperation.