“Azərbaycanda psixi sağlamlıq məsələləri və psixi pozuntulardan əziyyət çəkən şəxslərin hüquqları” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
01-04-2024 3045 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda psixi sağlamlıq məsələləri və psixi pozuntulardan əziyyət çəkən şəxslərin hüquqları” mövzusuna həsr edilmiş dəyirmi masa keçirilib.
Ombudsmanın təşəbbüsü ilə keçirilən tədbirdə Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev, Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov, Milli Məclisin Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycandakı nümayəndəsi Hande Harmancı, Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru Gəray Gəraybəyli, Ombudsman Aparatının əməkdaşları, Milli Məclisin deputatları Rəşid Mahmudov, Kamal Cəfərov, Müşviq Məmmədli və Müşviq Cəfərov, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri, psixiatr və ekspertlər iştirak ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva dəyirmi masada açılış nitqi ilə çıxış edərək əhalinin sağlamlığının qorunması hüququnun müdafiəsi sahəsində fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib, bu istiqamətdə problemlərin araşdırılması və həll olunması üçün müvafiq tədbirlərin görüldüyünü bildirib.
Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində psixiatriya müəssisələrinə həyata keçirilən monitorinqlərdən danışan Müvəkkil bu cür monitorinqlərin mövcud problemlərlə əyani şəkildə tanış olmaq və preventiv tədbirlər görmək baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb. S.Əliyeva bəzi psixiatriya xəstəxanalarında, xüsusilə regionlardakı müəssisələrdə olan bir sıra nöqsanların aradan qaldırılması ilə bağlı müvafiq təklif və tövsiyələrlə aidiyyəti qurumlara müraciət olunduğunu qeyd edib.
İkinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçılarının postmüharibə dövründə psixiatrik yardımla təmin olunmasının önəmindən bəhs edən Ombudsman bu məsələnin diqqət mərkəzində olduğunu, təsisatın təşəbbüsü ilə bir qrup müharibə iştirakçısının müvafiq yardımla təmin edildiyini diqqətə çatdırıb.
Psixi sağlamlığın qorunması istiqamətində ölkəmizdə davamlı tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirən S.Əliyeva vətəndaşların hüquqlarının qorunması baxımından müvafiq dövlət orqanlarının həyata keçirdiyi tədbirlərin, proqram və layihələrin Ombudsman təsisatı tərəfindən izlənildiyini və təhlil olunduğunu qeyd edib. Müvəkkil psixi sağlamlıq məsələlərinə cavabdeh olan qurumlar arasında bu sahədə koordinasiyalı əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev respublikada psixiatrik xidmətin yaxşılaşdırılması məqsədilə görülən tədbirlərdən danışıb. T.Musayev tibbi xidmətin əlçatanlığının və keyfiyyətinin artırılması istiqamətində məqsədyönlü addımların atıldığını, Psixi sağlamlıq üzrə Milli Strategiyanın hazırlanmasının gələcəyə yönəlik planlardan biri olduğunu söyləyib.
Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov son vaxtlarda psixoloji yardım həyata keçirilən özəl müəssisələrdə çalışan şəxslərin əksəriyyətinin bu sahə üzrə təhsili olmadığını bildirib, bu sahəyə ciddi nəzarətin əhəmiyyətini vurğulayıb. Ə.Əmiraslanov, həmçinin ölkəmizdə həkimlərin və pasiyentlərin hüquqlarını qoruyacaq yeni qanun layihəsinin hazırlandığını da diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova çıxış edərək, müasir dövrdə uşaqların virtual məkanda daha çox vaxt keçirmələrinin onların psixologiyasına ciddi təsir göstərdiyini qeyd edib. Komitə sədri əhali arasında sağlam həyat tərzinin təbliğinin, eyni zamanda, valideyn məsuliyyətinin artırılması ilə bağlı işin aparılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycandakı nümayəndəsi Hande Harmancı psixi xidmətlərə əlçatanlığın təmininin ölkəmiz üçün ən əhəmiyyətli məsələlərdən biri olduğunu, psixi sağlamlıq mövzusunda maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru Gəray Gəraybəyli dövlət tibb müəssisələrində çalışan psixiatrların sayı ilə bağlı mövcud problemlərdən, kadr çatışmazlığından danışıb. O, həmçinin son dövrlər gənclər arasında aqressiya, depressiya hallarının artdığını və bu halların aradan qaldırılması istiqamətində zəruri addımların atılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Tədbirdə digər çıxış edənlər tibbi xidmətə əlçatanlığın yüksəldilməsi üzrə işlərin görülməsi, həmçinin ölkədə psixi sağlamlığın təmini sahəsindəki mövcud problemlərin həlli istiqamətində təklif və tövsiyələrini bildiriblər.
Dəyirmi masada mövzu üzrə müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A round table on “Mental Health Issues and the Rights of Persons with Mental Disorders in Azerbaijan” was held
01-04-2024 2951 dəfə oxunub
A round table on “Mental Health Issues and   the Rights of Persons with Mental Disorders in Azerbaijan” was held
A round table on “Mental Health Issues and the Rights of Persons with Mental Disorders in Azerbaijan” was organized by the Ombudsman Office of Azerbaijan.
Teymur Musayev, the Minister of Health, Ahliman Amiraslanov, Chairman of the Health Committee of the Parliament, Hijran Huseynova, Chairwoman of the Committee on Family, Women, and Children Affairs of the Parliament, Hande Harmanci, the World Health Organization Country  Representative, Garay Garaybeyli, the Rector of the Azerbaijan Medical University, staff of the Ombudsman Office, deputies of the Parliament, Rashid Mahmudov, Kamal Jafarov, Mushvig Mammadli, and Musvig Jafarov, representatives of civil society organizations, psychiatrists, and experts took part in the event initiated by the Ombudsman.
Sabina Aliyeva, the Ombudsman, gave detailed information in her opening speech on the activities in the field of the protection of the right to public health, adding that appropriate measures are taken to investigate and address the problems existing in this field.
Speaking about the monitorings conducted to the psychiatric institutions in the frame of the national preventive mechanism activities, the Ombudsman underlined that such monitorings are of utmost importance for visually getting familiar with the existing problems and taking preventive measures. S. Aliyeva said that the competent authorities were presented with appropriate recommendations and proposals for the elimination of numerous shortcomings found in some psychiatric hospitals, especially regional hospitals.
Underlining the importance of providing the participants of the Second Karabakh War with psychiatric assistance in the post-war period, the Ombudsman brought to attention that this issue is of focus, and that a group of war participants have been provided with the relevant aid at the initiative of the Office.
S. Aliyeva, noting the continuous measures taken in our country to protect mental health, also said that the Ombudsman Office follows up and analyzes measures, programs, and projects run by the state authorities aimed at protecting citizens’ rights. The Ombudsman highlighted the significance of further enhancing the coordinated cooperation among the authorities responsible for mental health issues.
During the event, T. Musayev, the Minister of Health, spoke about measures taken to improve psychiatric services in the country. He said that purposeful actions to ensure accessibility and increase quality of psychiatric services, as well as the preparation of the National Strategy on Mental Health as one of the future plans.
A.Amiraslanov noted that in recent years, the majority of persons working in private entities rendering psychiatric services do not have  education in the relevant field, stressing that this field needs to be seriously supervised. He also said that a new bill on the protection of the rights of physicians and patients in our country is being prepared.
H. Huseynova said that the spending of children more time in virtual space in modern times also seriously affects their psychology. The Chairwoman of the Committee emphasized the consequences of promoting a healthy lifestyle among the people, as well as developing the parents’ responsibility.
H. Harmanci pointed out that ensuring accessibility to psychiatric services is one of the significant issues for our country, and thereby, it is necessary to carry out awareness-raising activities about psychiatric health.
G. Garaybeyli spoke about the existing problems regarding psychiatrists working in state healthcare institutions and the shortage of specialists. He said that in recent years, the cases of aggression and depression among youngsters have increased, emphasizing the necessary measures to overcome such cases.
The speakers shared proposals and recommendations for taking measures to increase accessibility to healthcare services and address the problems existing in the field of mental health in the country.