Ombudsmanın nümayəndələri Lənkəran penitensiar kompleksində təşkil olunan media-turda iştirak ediblər
18-03-2024 3031 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Azərbaycan Respublikasında insan hüquqlarının qorunması haqqında illik məruzələrində və Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti ilə bağlı illik hesabatlarında penitensiar müəssisələrin müasir standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə yenidən qurulması, saxlanılma şəraitinin və tibbi-sanitariya xidmətinin yaxşılaşdırılması, sıxlıq probleminin aradan qaldırılması, bu müəssisələrdə insan hüquqlarının təmin olunmasına yönəlmiş təklif və tövsiyələrlə çıxış edib.
Təqdirəlayiq haldır ki, bu təklif və tövsiyələr də nəzərə alınmaqla, ölkədə müasir standartlara cavab verən yeni penitensiar müəssisələrin istifadəyə verilməsi davam etdirilir. Belə ki, 2022-ci ildə qadın və yetkinlik yaşına çatmayan məhkumlar üçün yeni penitensiar müəssisə, 2023-cü ildə Umbakı penitensiar kompleksi və 2024-cü ildə Lənkəran penitensiar kompleksi istifadəyə verilib.
Cari il martın 18-də Lənkəran şəhərində yeni istifadəyə verilmiş penitensiar kompleksə media-tur təşkil edilib. Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən təşkil olunan media-turda Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri də iştirak edib, burada yaradılmış şəraitlə tanış olublar.

The Ombudsman’s representatives participated in a media tour organized in Lankaran Penitentiary Complex
18-03-2024 2920 dəfə oxunub
The Ombudsman’s representatives participated in a media tour organized  in Lankaran Penitentiary Complex
In her annual reports on the protection of human rights and national preventive mechanism reports, Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, put forward proposals and recommendations to rebuild penitentiary institutions in order to align them with modern standards, improve detention conditions and medical and sanitary services, reduce overcrowding problem, and protect human rights in these institutions.
It is noteworthy that, considering these proposals and recommendations, the inauguration of new penitentiary institutions, meeting modern standards in the country continues. Thus, in 2022, a new penitentiary facility for women prisoners and juvenile offenders, in 2023, an Umbaki penitentiary complex, and in 2024, a Lankaran penitentiary complex were put into operation.
On 18th March of the present year, a media tour was organized in the newly inaugurated penitentiary complex in Lankaran city. The members of the Ombudsman’s National Preventive Group also participated in this media tour organized by the Ministry of Justice and became familiar with the conditions created.