21-02-2017 1323 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Saray qəsəbəsində yerləşən, əqli və fiziki imkanları məhdud olan uşaqlar üçün 2 saylı Sosial-xidmət müəssisəsinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirmişlər.
Başçəkmədə məqsəd bu müəssisədə saxlanılma şəraitinin və buradakı uşaqlarla rəftar məsələlərinin araşdırılması, onların hüquqlarının təmin olunması olmuşdur.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə zamanımüəssisənin bütün obyektlərinə, o cümlədən yataq, dərs və reabilitasiya otaqlarına, yeməkxanaya və mətbəxinə, asudə vaxtının təşkili üçün nəzərdə tutulmuş otaqlara, o cümlədən rəsm, musiqi otaqlarına, habelə idman zalına, ümumi əraziyə baxış keçirilmişdir.
Buradakı uşaqlarla görüş zamanı onlar şəraitdən, qidalanmadan, müəssisə əməkdaşlarının onlarla rəftarından razılıq etmişlər.
Əsaslı təmir olunaraq zəruri müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş müəssisənin müasir standartlara uyğun olduğu müəyyən olunmuş, saxlama şəraiti, qidalanma, ərzaq təminatı, tibbi yardım, gəzinti və digər hüquqların təmin olunması vəziyyəti, habelə uşaqlarla rəftar məsələləri qənaətbəxş qiymətləndirilmişdir.
Başçəkmənin sonunda saxlanma şəraitinin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı həmin müəssisənin rəhbərliyinə müvafiq tövsiyələr verilmişdir.

Monitoring by National Preventive Group are being continued
According to the instruction of the Commissioner for Human Rights, Elmira Suleymanova Ombudsman’s National Preventive Group (NPM) conducted monitoring in Social Service Facility for children with limited mental and physical capacities without prior notification.
The purpose of this visit was to monitor the general living condition and treatment in the facilities, the state of ensuring children’s rights.
During the visit where the doctor of NPG also participated, all corps of the facility, including sleeping, training and rehabilitation rooms, canteen and the kitchen, rooms for leisure time, as well as art, music rooms, gym were monitored.
During the meeting with children, they didn’t complain about the condition, nutrition, and treatment.
It was found that the facility is well equipped with modern furniture, meets modern standards, living conditions, nutrition, food security, healthcare, provision of other rights was assessed as satisfactory.
Finally, the facility administration was given relevant recommendations for further improvement of living conditions.