İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn gününün 27-ci ildönümü ilə bağlı tədbirlər təşkil edir
13-01-2017 1222 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən Qazax rayonu Gənclər Evində Ümumxalq Hüzn gününün 27-ci ildönümünə həsr edilmiş “20 Yanvar faciəsi insan hüquqlarının pozulması müstəvisində” mövzusunda tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə bir sıra qurumların, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri, o cümlədən gənclər iştirak etmişlər.
İlk öncə 20 Yanvar hadisələri zamanı həlak olan şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılmışdır.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov 20 yanvar hadisələrinin xalqımıza və bütün bəşəriyyətə qarşı törədilmiş cinayət olması, xalqımızın başına gətirilən bu dəhşətli faciənin ilk dəfə Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən kəskin pislənilməsi və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, onun Azərbaycanda ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə gəlişindən sonra, 1994-cü ildə bu hadisəyə hüquqi-siyasi qiymət verilməsi barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat vermişdir.
Qeyd edilmişdir ki, 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Sovet imperiyası rəhbərlərinin göstərişi ilə tərkibində milliyyətcə erməni zabitlərinin də olduğu xüsusi hərbi birləşmələr və zirehli texnika Bakı və Sumqayıt şəhərlərinə, habelə Azərbaycanın bir çox bölgəsinə yeridilmişdir. Tanklar və digər zirehli döyüş maşınları dinc əhaliyə xüsusi qəddarlıq və misli görünməmiş vəhşiliklərlə divan tutmuş, qarşılarına çıxan hər şeyi məhv etmişlər. SSRİ Müdafiə və Daxili İşlər nazirliklərinin, Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsinin birgə həyata keçirdiyi hərbi əməliyyat nəticəsində bir neçə istiqamətdə Bakıya daxil olan silahlı qoşunlar təkcə paytaxtda 140-dan artıq mülki şəxsi amansızcasına öldürmüş, 600-dən çox adam yaralanmış, ölçüyəgəlməz dağıntılar törədilmişdir.
Həmin faciə zamanı beynəlxalq hüququn hamılıqla tanınmış əsas norma və prinsiplərinin - Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, Mülki və Siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt, Silahlı münaqişələr zamanı mülki əhalinin qorunmasına dair Cenevrə Konvensiyalarının kobud şəkildə pozulduğunu vurğulamışdır.
Ombudsman Elmira Süleymanova tərəfindən hər il dünya ictimaiyyətinə, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara və müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı göndərilən bəyanatların verilməsi iştirakçıların nəzərinə çatdırılmışdır.

The Commissioner organizes commemoration events of the 27th anniversary of 20 January National Mourning Day
13-01-2017 1153 dəfə oxunub
Ganja Regional Office of the Commissioner of Azerbaijan organized commemoration event of the 20th January-National Mourning Day entitled “20 January Tragedy in the context of violation of human rights” in Gazakh and Ganja cities. Both events were attended by representatives of some state bodies, local community members and the young people, including university students.
At both meetings the participants have been informed about the crimes and bloody acts committed on that day against Azerbaijani people by the Soviet Armed Forces which was also consisted mobilized with military officers of Armenian origin, attacked from various sides the capital city Baku, Sumgayit and other areas of the country with tanks and other heavy armored vehicles without any notification. As a result of joint military actions of USSR Defence and Ministry of Internal Affairs, State Security Committee over 140 innocent and unarmed civilians, including women, children and the aged people were mercilessly killed, more than 600 people have been injured and almost all civilian objects in Baku only have been destroyed.
Soon after the international community was informed about those bloody acts but the first legal and political assessment to these events was given by Heydar Aliyev, National Leader of the country in 1994 during his second term presidency in Azerbaijan.
It was also underlined that this bloody event was clear evidence of another violation of international legal norms and principles, including Universal Declaration of Human Rights, International Covenant on Civil and Political Rights, Geneva Conventions about protection of civilians during the armed conflicts.
As well as during the meetings it was noted that the Commissioner of Azerbaijan annually addresses her relevant Statements to different international organizations, national human rights institutions etc.