“Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti” mövzusunda təlim təşkil olunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən 2024-cü il üzrə təsdiq olunan insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi və təşviqində səmərəliliyin artırılması ilə bağlı maarifləndirməyə dair tədbirlər planının icrasına başlanılıb.
Cəmiyyətdə hüquq mədəniyyətinin, dövlət qurumları və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının insan hüquqlarının müdafiəsi və təmini sahəsində məlumatlılığının artırılmasına xidmət edən həmin tədbirlər planının həyata keçirilməsi məqsədilə Ombudsman Aparatı tərəfindən Bakıda və ölkəmizin regionlarında silsilə maarifləndirmə tədbirlərinin təşkil edilməsi nəzərdə tutulub.
Tədbirlər planının icrası çərçivəsində ilk təlim Ombudsman Aparatında Elm və Təhsil Nazirliyinin Bakı şəhəri üzrə fəaliyyət göstərən internat tipli ümumi təhsil müəssisələrinin rəhbər heyəti və əməkdaşları üçün “Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti” mövzusunda keçirilib. Təlimə Ombudsmanın Şimal, Cənub, Qərb və Şimal-Qərb regional mərkəzlərinin və Naxçıvan Ombudsman Aparatının nümayəndələri də onlayn olaraq qoşulublar.
Ombudsman Səbinə Əliyeva təlimdə açılış nitqi ilə çıxış edərək, işgəncənin və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftarın və ya cəzanın qarşısının alınması istiqamətində Milli Preventiv Mexanizm mandatı çərçivəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə geniş məlumat verib. Bu sahədə məlumatlılığın, hüquqi biliklərin artırılmasının əhəmiyyətindən danışan Ombudsman hüquq pozuntuları ilə bağlı vətəndaş müraciətlərinin diqqətlə araşdırıldığını və pozuntu aşkar edildiyi təqdirdə mandatı çərçivəsində təxirəsalınmaz addımların atıldığını qeyd edib.
Növbəti təlimlərin əlilliyi olan şəxslərin, ahılların, uşaqların, miqrantların və digər həssas əhali qruplarının hüquqlarının müdafiəsi, hüquq bərabərliyinin təmin olunması və ayrı-seçkiliklə mübarizə, habelə informasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi mövzularında keçiriləcəyi bildirilib.
Daha sonra Aparatın əməkdaşları mövzu ilə bağlı məruzələrlə çıxış ediblər.  Məruzələrdə ölkədə şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrdə, o cümlədən təhsil müəssisələrində rəftar məsələləri və saxlanma şəraitinin araşdırılması məqsədilə müntəzəm olaraq keçirilən başçəkmələr, verilmiş tövsiyələr və onların icrası vəziyyətinə dair məlumatlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.

A training on “Ombudsman’s National Preventive Mechanism Activity” was organized
The implementation of the 2024 Action Plan for Awareness Raising to Increase the Effectiveness of Protection and Promotion of Human Rights and Freedoms, approved by the Ombudsman of Azerbaijan, has started.
In order to implement the Action Plan aimed at raising awareness of legal culture in society and among state authorities and civil society organizations about the protection and promotion of human rights, the Ombudsman Office plans to organize a series of awareness-raising events in Baku and the regions of the country.
In the framework of the implementation of this action plan, the topic of the first training session arranged for the managerial staff and employees of boarding schools based in Baku under the Ministry of Science and Education was “Ombudsman’s National Preventive Activity.” The Ombudsman’s North, South, West, and Northwest Regional Centers and employees of the Nakhchivan Ombudsman Office joined the training remotely.
During her opening speech, Ombudsman Sabina Aliyeva provided detailed information about the activities under the NPM mandate to prevent torture and other cruel, inhuman or degrading treatment. Underlining the importance of awareness-raising and increasing legal knowledge in this field, the Ombudsman noted that citizens’ applications about the law violations are thoroughly investigated and if violation is determined, urgent measures are taken within the mandate.
The next training sessions will focus the issues of protection of the rights of persons with disabilities, the elderly, children, migrants, and other vulnerable groups of population, ensuring legal equality and preventing discrimination, as well as the protection of the right of access to information and others.
Then, the staff of the Office made PPT presentations. During these presentations, the participants were informed about scheduled and unscheduled monitoring visits conducted regularly to investigate the treatment issues and detention conditions in the institutions, which persons cannot leave at their own will, as well as education facilities, recommendations, and the follow-up process to evaluate their implementation status.