Ombudsman 2023-cü il üzrə məruzəsini Milli Məclisdə təqdim edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva 2024-cü il martın 5-də “Azərbaycan Respublikasında insan hüquqlarının qorunması haqqında” 2023-cü il üzrə məruzəsi ilə Milli Məclis qarşısında çıxış edib.
Çıxışdan əvvəl Müvəkkil və Aparatın əməkdaşları Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, xatirəsini dərin ehtiramla yad ediblər. Fəxri xiyabanda görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın əziz xatirəsi də hörmətlə anılıb. Sonra Şəhidlər xiyabanı ziyarət olunub, vətənimizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin xatirəsi hörmətlə yad edilib.
Daha sonra media nümayəndələrinə müsahibə verən Səbinə Əliyevə illik məruzənin Milli Məclisdə təqdimatı zamanı toxunacağı məsələlər barədə məlumat verib, məruzədə təqdim olunmuş təklif və tövsiyələrin müxtəlif əhali qruplarının hüquqlarının müdafiəsinin səmərəli təmininə xidmət etdiyini diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisdə çıxışı zamanı Ombudsman 2023-cü il ərzində Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi ilə bağlı vəziyyət, həyata keçirilmiş fəaliyyət, mövcud problemlər və qarşıda duran vəzifələrlə bağlı məlumat verib. Müvəkkil ötən il üzrə məruzəsində ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli təmini və müdafiəsi məqsədilə bir sıra təklif və tövsiyələr verib.
Qeyd edək ki, Ombudsmanın 2023-cü il üzrə məruzəsi təsisatın rəsmi internet saytında yerləşdirilib və geniş ictimaiyyətə yayımlanması üçün müvafiq mətbuat subyektlərinə təqdim olunub.

The Ombudsman presented her 2023 Annual Report in Parliament
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, presented the annual report for 2023 to the Parliament.
Prior to the speech, the Ombudsman and staff of the Office visited the grave of the National Leader, Heydar Aliyev, and honored his memory with deep respect. In the Alley of Honors, the memory of Zarifa Aliyeva, a well-known ophthalmologist, scientist and academician, was also respected. Afterward, the Alley of Martyrs was visited, and the dearest memory of our martyrs, who died for the sovereignty and territorial integrity of our motherland was respected as well.
Later, during an interview with media outlets, Sabina Aliyeva provided information about the issues she would address when presenting the annual report to Parliament. She also stressed that the suggestions and recommendations presented in the report contribute to the effective protection of the rights of various population groups.
During her speech at the Parliament, the Ombudsman gave information about the state of the protection of human rights and freedoms in the Republic of Azerbaijan, activities carried out, current challenges, and upcoming tasks in 2023. In her report for the last year, the Ombudsman offered a number of suggestions and recommendations to more effectively ensure and protect human rights and freedoms in our country.
It should be noted that the Ombudsman's 2023 annual report was placed on the official website of the Institution and submitted to relevant media outlets for wide public dissemination.