Ombudsman Aparatında Avropa İttifaqının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilmişdir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı Avropa İttifaqının Azərbaycanda həyata keçirdiyi proqramların monitorinqini aparan Monika Zabelinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etmişdir.
A.Səfixanlı Ombudsman təsisatının yaradılması, mandatı, fəaliyyət istiqamətləri, beynəlxalq qurumlarla, o cümlədən Avropa İttifaqı ilə qurulan sıx əməkdaşlıq əlaqələri, ötən dövrlərdə bu qurumun Şərq Tərəfdaşlığı, TAİEX və Tvinninq layihələrində fəal iştirakı, bu layihələrin xüsusiyyətləri barədə ətraflı məlumat vermişdir.
Qeyd olunmuşdur ki, Almaniya və Polşanın birgə iştirakı ilə hazırda həyata keçirilən “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) imkanlarının gücləndirilməsinə dəstək” adlı Tvinninq layihəsi 4 komponenti (Ombudsman institutunun İşgəncələrə qarşı mübarizə üzrə Milli Preventiv Mexanizm kimi fəaliyyətinin gücləndirilməsi, idarəetmə informasiya sisteminin, uşaq hüquqlarının, əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının və ahılların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində Ombudsmanın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, İnformasiya əldə etmək haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun icrasına nəzarət sahəsində Ombudsman İnstitutunun imkanlarının gücləndirilməsi, Ombudsmanın mərkəzi aparatı və regional mərkəzinin əməkdaşları üçün səmərəli idarəetmə üzrə təlimlərin keçirilməsi) əhatə etməkdədir.
Aparatın rəhbəri Konstitusiya Qanunu ilə müəyyən edilmiş mandata uyğun olaraq insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində Ombudsmanın fəaliyyəti haqqında danışmış, eyni zamanda təsisatın milli insan hüquqları institutu, habelə Milli Preventiv Mexanizm (MPM) vəzifələrini yerinə yetirdiyini bildirmişdir.
Ombudsmanın fəaliyyəti dövründə dövlət qurumlarına insan hüquqlarının təkmilləşməsi üzrə çoxsaylı təkliflərin verildiyi və bu təkliflərin böyük bir qisminin həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılmışdır.

Mission of the European Commission visited the Ombudsman Office of Azerbaijan
The Head of the Ombudsman Office of Azerbaijan, Mr. Aydin Safikhanli received the EC Mission headed by Mrs. Monica Zabelin, who is monitoring the implementation of the EU Programs in Azerbaijan.
At the meeting, he briefed the Experts on Mission about history and background of the Azerbaijani Ombudsman Office, its mandate, activity directions, multilateral cooperation with international organizations, EU in particular, as well as active participation of the Office in Eastern Partnership, TAIEX and Twinning Projects and their features.
In the context of the bilateral cooperation of the Office with the EU, he noted that currently the Ombudsman Office hosts the EU Funded Twinning Project “Support to the Enhancing the Capacities of the Commissioner of Azerbaijan” for two years in the frame of the European Neighborhood and Partnership Instrument, which covers 4 Components. The Project is being implemented with the co-partners Germany and Poland. The Project considers training of the whole staff of the main and regional offices of the Ombudsman about how to improve the work with child, older persons’, persons with disabilities’ rights, management of information flow system and national preventive mechanism (NPM).
In the ensuing discussion the Experts were given information about NPM of the Commissioner and her activity in the field of human rights protection and promotion.
In the course of the meeting, the questions of the Experts have been answered. The Mission thanked for the fruitful dialog and warm reception.