Ombudsman Aparatının əməkdaşları Ümumdünya İnformasiya Əldə Etmək Azadlığı Gününə həsr edilmiş qlobal konfransda iştirak ediblər
01-10-2023 1473 dəfə oxunub
YUNESKO-nun, Oksford Universitetinin Hüquq fakültəsinin, Bonavero İnsan Hüquqları İnstitutunun və Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Xarici İşlər, Birlik və İnkişaf İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə 28 Sentyabr - Ümumdünya İnformasiya Əldə Etmək Azadlığı Gününə həsr olunmuş “İnformasiya əldə etmək üçün onlayn məkanın əhəmiyyəti” mövzusunda qlobal konfrans keçirilib.
Konfransda Ombudsman Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova və İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini sektorunun müdiri Aynur Həmidova onlayn formatda iştirak ediblər.
Tədbirdə fundamental insan hüquqlarının təmin edilməsi naminə internetə və digər rəqəmsal texnologiyalara səmərəli çıxışın təmin olunmasının, internet məhdudiyyətlərinin aradan qaldırılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Həmçinin internetin yaratdığı problemlər və imkanlar, onlayn informasiya əldə etməyin əhəmiyyəti, hüquqların həyata keçirilməsinin asanlaşdırılmasında internetə çıxışın rolu barədə müzakirələr aparılıb.

Staff members of the Ombudsman Office attended a global conference dedicated to the International Day for Universal Access to Information
01-10-2023 1475 dəfə oxunub
The UNESCO, the Law Department of the Oxford University, the Bonavero Institute of Human Rights, and the Foreign, Commonwealth and Development Office of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland jointly organized a global conference on the topic “The Imortance of Online Space for Accessing Information”, dedicated to 28th September- the International Day for Universal Access to Information.
Ms. Lamiya Zeynalova, Head of the Department on Protection of the Right to Information of the Ombudsman Office and Ms. Aynur Hamidova, and the Head of the Unit for Ensuring the Right to Information, joined this event online.
The significance of effective accessibility to the internet and other digital technologies, and the removal of internet shutdowns for ensuring the fundamental human rights was stressed at the event.
Furthermore, discussions were held around the issues of internet-related challenges and capabilities, the importance of online access to information and the role of the accessibility to internet in the simplification of the realisation of human rights.