25-07-2017 1371 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Xəzər rayonu, Şağan qəsəbəsində yerləşən, 1 saylı sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqlar üçün Sosial-xidmət müəssisəsinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə planlı həyata keçirmişlər.
Başçəkmədə məqsəd bu müəssisədə sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqların saxlanma şəraitinin və müəssisə əməkdaşlarının onlarla rəftarı məsələlərinin, habelə uşaqların hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin araşdırılması olmuşdur.
MPQ üzvlərinin və ekspert qismində cəlb olunmuş həkimin də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı müəssisənin bütün obyektlərinə, o cümlədən yataq, dərs və reabilitasiya otaqlarına, yeməkxanaya və mətbəxinə, asudə vaxtının təşkili üçün nəzərdə tutulmuş otaqlara, o cümlədən rəsm, musiqi otaqlarına, habelə idman zalına, ümumi əraziyə baxış keçirilmişdir.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə bu müəssisədə saxlanılan uşaqlarla, habelə müəssisə rəhbərliyi, tərbiyəçi və tibb işçiləri ilə söhbətlər aparılmış və mövcud vəziyyət öyrənilmişdir.
Əsaslı təmir olunaraq zəruri müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş müəssisənin müasir standartlara uyğun olduğu müəyyən olunmuş, saxlama şəraiti, qidalanma, ərzaq təminatı, tibbi yardım, gəzinti və digər hüquqların təmin olunması vəziyyəti, habelə uşaqlarla rəftar məsələləri qənaətbəxş qiymətləndirilmişdir.
Başçəkmənin sonunda saxlanma şəraitinin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı həmin müəssisənin rəhbərliyinə müvafiq tövsiyələr verilmişdir.

25-07-2017 1281 dəfə oxunub
Upon the instruction of the Commissioner for Human Rights, Ombudsman’s National Preventive Group (NPG) conducted planned monitoring in Social-service facility No 1 for children with disabilities under the Ministry of Labour and Social protection of Population.
The aim of the visit was to investigate living conditions of children, treatment issues and the state of ensuring their rights.
During the visit with participation of NPG members and physician involved as an expert, all objects, including bedrooms, class and rehabilitation rooms, canteen and kitchen, painting, music rooms and gym were monitored.
In order to investigate treatment issues, children, administration of the facility, children, tutors and medical staff were met and talked.
It was concluded that the facility meets the modern standards, living condition, nutrition, food supply, medical service and the state of ensuring other rights were evaluated as satisfactory.
ration of the facility was given necessary recommendations for further improvement of custody conditions, medical service, and documentation process and for eliminating shortcomings.