Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların hüquqlarının təmini vəziyyəti monitorinq edilib
06-10-2023 1567 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrə əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən başçəkmələr həyata keçirilir.
Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən növbəti başçəkmə 29.09.2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 3 nömrəli Respublika xüsusi internat məktəbinə həyata keçirilib.
Başçəkmənin məqsədi uşaqların hüquqlarının təmini vəziyyəti, saxlanma şəraiti və rəftar məsələləri, tibbi yardımın və psixoloji işin təşkili, qidalanma səviyyəsi, müvafiq sənədləşmənin aparılması, o cümlədən əvvəlki başçəkmələr zamanı müəyyən edilmiş nöqsanların aradan qaldırılması ilə bağlı təkliflərin icrası məsələlərinin yerində araşdırılması olub. Bu məqsədlə məktəbin bütün ərazisinə, o cümlədən yataqxanaya, mətbəxə, yeməkxanaya, tibb otaqlarına baxış keçirilib, müəssisənin əməkdaşları ilə söhbət aparılıb.
Monitorinq zamanı əvvəlki başçəkmələr çərçivəsində verilmiş tövsiyələrə uyğun müəyyən edilmiş bir sıra çatışmazlıqların aradan qaldırıldığı, lakin bəzi problemlərin hələ də qaldığı müəyyən edilib. Belə ki, xüsusi təhsilə cəlb olunan şagirdlərin, ibtidai siniflər istisna olmaqla, müvafiq dərsliklərlə təmin edilmədiyi, müəssisədə psixoloji xidmətin təkmilləşməsinə böyük ehtiyacın olduğu, məktəbin ərazisində 136 ailənin məskunlaşması səbəbilə sıxlığın olduğu aşkar olunub.
Başçəkmənin yekununda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb, aşkar olunan çatışmazlıqların aradan qaldırılması ilə bağlı tövsiyələr verilib, o cümlədən Ombudsmanın 916 Çağrı Mərkəzi və MPM-in fəaliyyəti haqqında məlumat xarakterli nəşrlər təqdim olunub.

The situation with ensuring the rights of children with disabilities was monitored under the Ombudsman’s National Preventive Mechanism mandate
06-10-2023 1478 dəfə oxunub
Under the National Preventive Mechanism mandate of the Ombudsman of Azerbaijan, unannounced visits to places where persons cannot leave on their own will are conducted.
On 29 September, 2023, the Ombudsman’s National Preventive Group members carried out their next visit to Republic Special Boarding School No. 3 for children with disabilities under the Ministry of Science and Education of Azerbaijan.
The objective of the monitoring visit was to conduct an on-site investigation of the situation regarding ensuring the rights of children, their detention conditions and treatment, the organization of medical and psychological services, the quality of nutrition, the processing of appropriate documentation, and the status of the implementation of previously given recommendations to eliminate the identified shortages. For this reason, the whole area of the school, including the dormitory, kitchen, and medical units, was monitored. A talk was held with the staff of the boarding facility.
During the monitoring, it was found that a number of shortages identified were eliminated in accordance with the previously given recommendations. However, some problems still remain. Thus, it was revealed that children involved in special education, with the exception of elementary grades, have not been provided with appropriate student’s books, there is a huge need for improvement of psychological services in the facility, and there was overcrowding due to the settlement of 136 families on the school premises.
At the end of the monitoring, a legal awareness talk was held with the management and responsible persons of the faciliity, recommendations were made to address the found shortages, and informative publications about the Ombudsman’s 916 Call Center and NPM activities were presented.